Το «μπαμ» της βραδιάς ο Ερυθρός Αστέρας

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Ερυθρός Αστέρας επί της Μπαρτσελόνα στο Βελιγράδι με σκορ 76 – 65 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Euroleague.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα των Ισπανών στη διοργάνωση και πλέον η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, εκτός από τα αγωνιστικά προβλήματα έχει να αντιμετωπίσει και την… γκρίνια.

Οι Σέρβοι κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, αφού η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά στην πρώτη περίοδο, όμως το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 40 – 31 υπέρ των γηπεδούχων.

Η Μπαρτσελόνα έδειχνε προβληματισμένη στο δεύτερο ημίχρονο και δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, αφού η Τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ερυθρό Αστέρα στο +12 (60-48).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τελικά μια σπουδαία νίκη.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Μάρκο Γκούντουριτς με 21 πόντους.