Ολυμπιακός-Αρμάνι 91-81: Την «μπλόκαρε» και... τέλος!

Έχτισε διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και... καθάρισε στο τέταρτο ο Ολυμπιακός που νίκησε την Αρμάνι στο ΣΕΦ με 91-81.

Ένα ημίχρονο μπόρεσαν να είναι ανταγωνιστικοί οι Ιταλοί. Στο δεύτερο, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές, βρήκε ελεύθερα σουτ και «έσφιξε» την άμυνά του, φτάνοντας σε μια άνετη νίκη με μια ακόμη εντυπωσιακή παρουσία του Γκριν (16π.).

Οι «ερυθρόλευκοι» υπερασπίστηκαν την έδρα του απέναντι στην επικίνδυνη Αρμάνι Μιλάνο και πανηγύρισαν τη 2η νίκη τους στη φετινή Euroleague, υποχρεώνοντας τους Ιταλούς στην πρώτη τους ευρωπαϊκή ήττα.

Οι «ερυθρόλευκοι» με ένα σερί 9-0 έκαναν το σκορ 13-4 στο 3΄. Με τον Τζεντίλε να έχει 4/4 δίποντα ,οι Ιταλοί «απάντησαν» με το ίδιο επιμέρους σκορ και ισοφάρισαν σε 13-13 στο 5΄. Ο Ολυμπιακός στην συνέχεια πέτυχε 7 αναπάντητους πόντους παίρνοντας και πάλι την πρωτοπορία στο σκορ (20-13 στο 7΄). Η ομάδα του Ρέπεσα αντέδρασε όμως για ακόμη μια φορά και με καλάθια του Ραντούλιτσα μείωσε αρχικά σε 21-19, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα τρίποντο του Γκριν τελείωσαν την περίοδο στο +6 (25-19).

Ο Ολυμπιακός στην δεύτερη περίοδο με τρίποντο του Λοτζέσκι και καλάθι του Χάκετ πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά πόντων (30-19 στο 11΄). Η Αρμάνι όμως κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα και με «επίθεση» από τα 6.75 ισοφάρισε 36-36 στο 17’. Περίπου 20΄΄ πριν το ημίχρονο ο Βασίλης Σπανούλης έπεσε άτσαλα στο παρκέ και αναγκάστηκε να πάει στα αποδυτήρια. Η ανάπαυλα βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 46-41.

Με τον Σπανούλη να επιστρέφει στον αγώνα στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και να βοηθάει σημαντικά την ομάδα του ο Ολυμπιακός ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι όμως εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των Πειραιωτών κατάφερναν να μειώσουν στους 3 πόντους (64-61) 1 λεπτό πριν την ολοκλήρωση της περιόδου. Ο Γκριν, όμως, που πλέον δείχνει πως έχει εγκλιματιστεί πλήρως στους «ερυθρόλευκους», με δύο απανωτά τρίποντα έκανε το σκορ 70-61 στο 30΄.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το ίδιο εντυπωσιακά και την τέταρτη περίοδο και με τον δίδυμο Γκριν-Λοτζέσκι να είναι ηγείται επιθετικά πήρε γρήγορα διαφορά 15 πόντων (76-61 στο 32΄). Η Αρμάνι παρά την χαλάρωση που έδειξαν προς στιγμή οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να ξαναμπούν στον αγώνα αφού ήταν αρκετά άστοχοι. οι γηπεδούχοι με την εμπειρία τους έλεγξαν τον ρυθμό στα τελευταία λεπτά του αγώνα και έφτασαν με άνεση στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στην Euroleague, με το τελικό 91-81.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-41, 70-61, 91-81

osfp 26

milano

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Αναντολού Εφές – Ολυμπιακός και Περιστέρι – Τενερίφη
Παναθηναϊκός AKTOR: Πέντε χρόνια από τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου – Η συγκινητική ανάρτηση
«Μάξι, παικτάρα, τριφυλλάρα – Στο Top-3 ο Φορτούνης»: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Ντεσάν επιβεβαίωσε το «άκυρο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες - Τι συμβαίνει με Εμπαπέ