Ευρωλίγκα: Στο… πράσινο το ντέρμπι

Με εξαιρετική άμυνα στα τελευταία λεπτά, η Ζαλγκίρις πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση, επικρατώντας 78-73 της Μπασκόνια.

Οι Βάσκοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο συγκεκριμένοι στο παιχνίδι και πήραν από νωρίς το προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν μέχρι το πρώτο ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 6 πόντους διαφορά (40-34).

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι, με κινητήριο μοχλό τον Λίο Βέστερμαν, που σταμάτησε στους 20 πόντους και τον Μότουμ που έδωσε σημαντικές λύσεις σε κρίσιμα σημεία, έκαναν την ανατροπή και έφτασαν στη νίκη 78-73.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 34-40, 61-61, 78-73.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 6 (1), Λεκαβίτσιους 6, Βέστερμαν 20 (2), Σεϊμπούτις 2, Μότουμ 12, Γιανκούνας 6 (1), Γιαφτόκας 1, Μιλάκνις 9 (3), Λίμα 1, Καβαλιάουσκας 7, Ουλανόβας 8.

Μπασκόνια (Αλόνσο): Λάρκιν 11 (1), Μπαρνιάνι 17 (2), Ακόγκνον 4, Βόιγκτμαν 4, Χάνγκα 18 (2), Μπλάζιτς 4, Ντιόπ , Τιγί 2, Σενγκέλια 13 (1), Λουζ.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Αναντολού Εφές – Ολυμπιακός και Περιστέρι – Τενερίφη
Παναθηναϊκός AKTOR: Πέντε χρόνια από τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου – Η συγκινητική ανάρτηση
«Μάξι, παικτάρα, τριφυλλάρα – Στο Top-3 ο Φορτούνης»: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Ντεσάν επιβεβαίωσε το «άκυρο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες - Τι συμβαίνει με Εμπαπέ