ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Παναθηναϊκός Superfoods 81-77: Χαμένη ευκαιρία

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έπαιξε με ψυχή και κόντραρε στα ίσα την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες 81-77.

Οι «πράσινοι» κόντρα σε όλα τα προγνωστικά κοίταξαν στα μάτια τους πρωταθλητές Ευρώπης και αν απέφευγαν το επιθετικό μπλακ άουτ για πέντε λεπτά στην τελευταία περίοδο θα μπορούσαν να έχουν φύγει με μία τεράστια νίκη από τη ρωσική πρωτεύουσα.

Αλγεινή εντύπωση προκάλεσαν ορισμένα σφυρίγματα στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα όταν οι ρέφερι χάρισαν βολές στους γηπεδούχους, την ώρα που έκλειναν τα μάτια στα όσα γίνονταν στην επόμενη πλευρά.

Ο Ντεμέτρις Νίκολς με είκοσι πόντους ήταν με διαφορά ο κορυφαίος παίκτης των κυπελλούχων Ελλάδας, 16 πρόσθεσε ο Κέι Σι Ρίβερς, ενώ πολύπλευρη ήταν η προσφορά του Νικ Καλάθη ο οποίος τέλειωσε τον αγώνα με δέκα πόντους, εννιά ριμπάουντ κι οκτώ ασίστ.