Ευρωλίγκα: Γλίτωσε το σοκ η Φενέρ!

Ένα άστοχο τρίποντο του Μέλι στην τελευταία φάση του αγώνα έδωσε τη νίκη 67-66 στην τουρκική ομάδα κόντρα στην Μπάμπεργκ.

Οι Γερμανοί έδειξαν από την αρχή του αγώνα πως μόνο για… τουρισμό δεν πήγαν στην Πόλη και με δυνατή άμυνα και λύσεις στην επίθεση, προκάλεσαν από την αρχή προβλήματα στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρώτη περίοδο 22-18, ενώ… άντεξαν και στην επίθεση των Τούρκων στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα 36-33.

Κάτι… ανάλογο έγινε και στο δεύτερο μέρος, μια και η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι έμεινε κοντά στο σκορ και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάρουν σημαντική… ανάσα, κλείνοντας την 3η περίοδο πίσω στο σκορ 53-51. Το ματς είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι και μάλιστα κρίθηκε στην τελευταία φάση, όταν ο Μέλι πήρε το τρίποντο, ήταν κακό και η Φενέρ επικράτησε 67-66.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 36-33, 53-51, 67-66.