Παναθηναϊκός Superfoods-Ζαλγκίρις Κάουνας 84-76: Με υπογραφή… Παππά!

Με κορυφαίο το Νίκο Παππά ο οποίος στην τέταρτη περίοδο πήρε το «όπλο» του ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε θετικά τη νέα Ευρωλίγκα επικρατώντας 84-76 στο ΟΑΚΑ της Ζαλγκίρις.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη συνάντησε δυσκολίες στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα από τους Λιθουανούς οι οποίοι ήταν καλά διαβασμένοι, όμως στο τέλος, η ποιότητα των κυπελλούχων Ελλάδας αποδείχτηκε αρκετή προκειμένου να τους οδηγήσει στην πρώτη τους νίκη στην κανονική περίοδο της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο Νίκος Παππάς αναδείχτηκε σε ηγετική μορφή των «πράσινων» και σταμάτησε στους 19 πόντους, εκ των οποίων οι περισσότεροι σημειώθηκαν στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο. Εξαιρετική παρουσία και από τους Καλάθη (13 π.), Σίνγκλετον (13 π.) και Μπουρούση (11 π.), ενώ από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισε ο Μπροκ Μότουμ ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους.

Διαβάστε περισσότερα στο leoforos.gr

Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους