Λαμποράλ Κούτσα - Παναθηναϊκός 84-68: Σαν να μην έπαιξε στο πρώτο παιχνίδι

Ένας κακός Παναθηναϊκός κοίταξε στα μάτια για ένα δεκάλεπτο τη Λαμποράλ Κούτσα στη Βιτόρια και ηττήθηκε με 84-68, με τους Βάσκους να ανοίγουν το σκορ στην προημιτελική σειρά - Πάλεψε μόνος του ο Ραντούλιτσα

Οι «πράσινοι» μετά από τα πρώτα δέκα λεπτά που κοίταξαν στα μάτια τους Βάσκους στην κατάμεστη «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα» στη συνέχεια παραδόθηκαν άνευ όρων στην ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς που έδειξε πιο έτοιμη πνευματικά για τον πρώτο αγώνα.

Βέβαια, σε μία σειρά όπου κρίνεται στις τρεις νίκες, δεν έχει μεγάλη σημασία η διαφορά, καθώς είτε με έναν, είτε με είκοσι, το ροζ φύλλο αγώνα είναι ένα.

Από την άλλη ίσως μία ήττα με διψήφια διαφορά παίξει ρόλο στην ψυχολογία ενόψει της συνέχειας. Ωστόσο πλέον είναι δουλειά του Σάσα Τζόρτζεβιτς και των παικτών του να δείξουν πολύ καλύτερο πρόσωπο αρχικά από τη δεύτερη αναμέτρηση της σειράς.

Τίποτα προφανώς και δεν έχει τελειώσει μετά το πρώτο σαραντάλεπτο, αλλά είναι δεδομένο ότι με 3/15 τρίποντα οι κυπελλούχοι Ελλάδας δεν μπορούν να ελπίζουν σε τίποτα και είναι ένας ακόμα τομέας στον οποίο θα πρέπει να δείξουν βελτίωση στη συνέχεια.

Για την ελληνική ομάδα ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ξεχώρισε με 21 πόντους, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος, ενώ ο Μαρκίζ Χέινς σημείωσε έντεκα, τους περισσότερους εκ των οποίων στο δεύτερο μέρος.

Στον αντίποδα, ο Άνταμς με 20 πόντους «πλήγωσε» τους «πράσινους», ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης πρόσθεσε 15 έχοντας εξαιρετική απόδοση.

Το επόμενο ραντεβού των δύο αντιπάλων είναι προγραμματισμένο για την προσεχή Παρασκευή (15/4, 21.45) με το «τριφύλλι» να επιβάλλεται να παρουσιάσει καλύτερη εικόνα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Άνταμ Χάνγκα αποχώρησε τραυματίας στην τρίτη περίοδο και μένει να φανεί αν θα παίξει στο δεύτερο παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 18-16, 39-28, 64-49, 84-68

Λαμποράλ Κούτσα (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τζέιμς 11 (2), Πλάνινιτς 7, Χάνγκα 10 (2), Μπουρούσης 15 (1), Μπλάζιτς 7 (2), Ντιόπ, Τιγί 7 (1), Άνταμς 20 (4), Κορμπάτσο 2, Μπέρτανς 5 (1)

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Χέινς 11 (2), Πάβλοβιτς 2, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 21, Φελντέιν 2, Διαμαντίδης, Γκιστ 7, Καλάθης 5, Κούζμιτς 4, Γουίλιαμς 7 (1), Χάντερ 7

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα στο Live Chat του Onsports.

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»