Ηττα για Ζούρο

Με αρνητικό αποτέλεσμα συνοδεύτηκε το ντεμπούτο του Ηλία Ζούρου στον πάγκο της Ζαλγκίρις που ηττήθηκε από τη Βαλένθια με 73-59.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε πολύ καλή μέρα τους Ντούσκο Σαβάνοβιτς και Βίκτορ Κλαβέρ οι οποίοι οδήγησαν επιθετικά την Βαλένθια στην κατάκτηση των δύο βαθμών στο πρώτο παιχνίδι του ομίλου που συμμετέχει και ο Ολυμπιακός. Από την άλλη ο Ελληνας τεχνικός δεν μπόρεσε να στηριχτεί σε κάποιον παίκτη και μοιραία η διαφορά έφτασε στους 14 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι βρίσκοντας διαδρόμους στην επίθεση και προηγούμενοι στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-20. Η αμυντική εικόνα των δύο ομάδων ήταν κακή, κάτι που διόρθωσε στη δεύτερη περίοδο μόνο η Βαλένθια που δέχτηκε μόλις 10 πόντους. Το καλό για τους γηπεδούχους ήταν ότι κράτησαν τον ίδιο ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρώνεται με 39-31 υπές της Βαλένθιας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι δυνατά, αλλά έμειναν από δυνάμεις. Πιο συγκεκριμένα, στο τρίτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις μείωσε τη διαφορά στους 4 πόντους (54-50), ωστόσο η τέταρτη περίοδος απέκτησε γρήγορα διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι έκαναν εξαιρετικό ματς στα τελευταία δέκα λεπτά και κατέκτησαν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο TOP 16 της Ευρωλίγκας νικώντας με 73-59.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-31, 54-50, 73-59
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πέσιτς): Κουκ 6 (2), Αγκουστίν, Κλαβέρ 14 (2), Λίστσουκ 9, Μαρτίνεθ 9 (1), Πιετρίς, Σαβάνοβις 20 (3), Ντε Κολό 9 (1), Γιαβτόκας 6.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζούρος): Μπράουν 3 (1), Πότσιους 9, Καλνιέτις 2, Ντελινινκάιτις 6 (2), Κλιμαβίτσιους 6, Γιανκούνας 8, Κουζμίνσκας 5 (1), Μιλάκνις 3 (1), Μαριάνοβιτς, Ουάτσον 8, Κόλινς 7 (1), Σαμχάν 2.

Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Γκέλαρε στη Θεσσαλονίκη
ΔΕΑΒ: Μία αγωνιστική «κεκλεισμένων των θυρών» στην ΑΕΛ
Βόλεϊ Γυναικών: Ψυχωμένος Παναθηναϊκός έκανε το 2-2
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι της Super League - Βασικός ο Αραούχο, εκτός o Μπερνάρ