Με «όπλο» την άμυνα

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το TOP 16 η Εφές Πίλσεν κερδίζοντας την Σιένα στην Τουρκία με 60-58.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Ιγκόρ Ρακόσεβιτς ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 17 πόντους ενώ σημαντική βοήθεια πρόσφερε και ο Μπούτσι Θόρτον με 12 πόντους. Από την άλλη ξεχώρισε ο Μίλοβα Ράκοβιτς με 16 πόντους, ενώ ο Νίκος Ζήσης ήταν θετικός σημειώνοντας 9 πόντους, μαζεύοντας 5 ριμπάουντ και μοιράζοντας 5 ασίστ.

Οι άμυνες ήταν αυτές που κυριάρχησαν στο παιχνίδι με τους γηπεδούχους να παίρνουν από το πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα. Ο Ιγκόρ Ρακόσεβιτς έδειξε από την αρχή ότι είναι σε καλή μέρα και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 18-17. Η συνέχεια ήταν χειρότερη όσον αφορά στο επιθετικό παιχνίδι των δύο ομάδων. Στην δεύτερη περίοδο η Εφές πέτυχε 12 πόντους, ωστόσο οι ιταλοί δεν κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, καθώς πέτυχαν δύο λιγότερους πόντους (10 δηλαδή) σε σχέση με τους αντιπάλους τους. Ετσι το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 29-27, ένα σκορ που κάλλιστα σε άλλο παιχνίδι θα μπορούσε να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

Οι Τούρκοι κατάφεραν στο τρίτο δεκάλεπτο να αυξήσουν τη διαφορά (όχι σε μεγάλα επίπεδα), αφού το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 47-40. Στο διάστημα αυτό ο Μπούτσι Θόρτον ήταν αυτός που ηγήθηκε επιθετικά των γηπεδούχων, προκειμένου να μπουν στη τελευταία περίοδο έχοντας μία μικρή διαφορά. Από την άλλη ο Μίλοβαν Ράκοβιτς προσπαθούσε αλλά δεν μπορούσε να τα κάνει όλα μόνο του. Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και στο τελευταίο δεκάλεπτο και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 60-58 με τρίποντο του Νίκου Ζήση.

Τα δεκάλετα: 18-17, 29-27, 47-40, 60-58.
ΕΦΕΣ ΠΙΛΣΕΝ (Περάσοβιτς): Βισνιέβσκι 5, Ρακόσεβιτς 17 (3), Ρόμπερτς 8 (1), Τουντσερί, Θόρτον 12 (1), Γκονλούμ 6, Βούισιτς 8, Νάχμπαρ 2, Μάρεϊ, Γκιουλέρ 2.
ΣΙΕΝΑ (Σκαριόλο): Ζήσης 9 (1), Χέρστον 2, Καραρέτο 3 (1), Ράκοβιτς 16, Λαβρίνοβιτς 6, Καουκένας 12 (1), Ρες 2, Γιάριτς, Στόουνρουκ, Αραντόρι, Μος 8.

ΕΟΚΑΝ: Επιβεβαίωση από FIFA - «Κανένα θετικό δείγμα Έλληνα παίκτη»
Στέφανος Τσιτσιπάς: Στα προημιτελικά του Barcelona Open – Άντεξε στην πίεση του Μπαένα
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Η ενδεκάδα Μεντιλίμπαρ - Δύο αλλαγές στη ρεβάνς
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Πήγε Κωνσταντινούπολη ο Βαγγέλης Μαρινάκης