ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Παναθηναϊκός 100-80 (photos)

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε εκ νέου από την ΤΣΣΚΑ, 100-80, με τους Ρώσους να προηγούνται με 2-0 και τη σειρά να μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός για δεύτερο συνεχόμενο ματς στη Ρωσία φάνηκε κατώτερος των περιστάσεων με αποτέλεσμα να ηττηθεί από την ΤΣΣΚΑ με 100-80 και να βρίσκεται πίσω με 2-0. Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς πάλεψαν για κάτι λιγότερο από ένα ημίχρονο, με τη συνέχεια να ανήκει αποκλειστικά στους Ρώσους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την αναμέτρηση με αλλαγμένη… νοοτροπία και τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να τον «οδηγεί» στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Με μυαλό στην άμυνα και ομαδική δουλειά στο ριμπάουντ, οι «πράσινοι» βρήκαν τη δυνατότητα να βρουν καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο, ενώ με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλοι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8-11. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους Ρώσους, ο Γιάνκοβιτς με τον πέμπτο του πόντο έφερε τη διαφορά στο +6, 8-14.

Και ξαφνικά… μπλακ άουτ. Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς αποφάσισε να «χαμηλώσει» την πεντάδα του για να πιέσει και να τρέξει περισσότερο, αλλά αυτό δεν του βγήκε. Με τον Κιριλένκο να βρίσκει εύκολα και «καθαρά» σουτ από τα 6,75 μέτρα, δημιούργησε για την ομάδα του σερί 10-0 με το σκορ να γίνεται 18-14. Στο τελευταίο λεπτό ο Παναθηναϊκός όχι μόνο έχασε ευκαιρίες να μειώσει αλλά ο Ντε Κολό με τρίποντο στη λήξη από τα 9 μέτρα μεγάλωσε ακόμα περισσότερο το σερί της ομάδας του με το σκορ στο 21-14.

Έχασε την επαφή με το σκορ

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου το σερί της ΤΣΣΚΑ έφτασε το 15-0, 23-14. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε δια χειρός Παππά, ο οποίος με 4 σερί πόντους μείωσε σε 23-18 και στο 13’ ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς έριξε στο παρκέ και Γκιστ και Φώτση και Μπατίστα. Αυτό το… εγχείρημα έδειχνε να δίνει λύσεις, αφού δύο ελπτά αργότερα το σκορ ήταν στο 29-25 έπειτα από καλάθι του Εστέμπαν Μπατίστα. Η άμυνα των «πράσινων» όμως συνέχιζε να είναι κάτι περισσότερο από… προβληματική με αποτέλεσμα ο Ντε Κολό να κάνει ότι θέλει και στο σκοράρισμα και στη δημιουργία και ο Νίκολς να «γράφει» το 34-25 στο 16΄. Στα επόμενα τέσσερα λεπτά η ΤΣΣΚΑ με κορυφαίο τον Ντε Κολό πήρε διαφορά 10 πόντων και τη διατήρησε μέχρι τέλους, με τον Γάλλο μάλιστα με την εκπνοή να κάνει το 47-35.

Εδραίωσε τη διαφορά

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΤΣΣΚΑ να έχει τον… αέρα που της έδωσε τη διαφορά λίγα λεπτά νωρίτερα και σιγά σιγά οι Ρώσοι ανέβαζαν τη διαφορά. Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει τη συγκέντρωσή τους στην άμυνα και την ίδια στιγμή οι αντίπαλοί τους συνέχιζαν να τα βάζουν… όλα. Είναι χαρακτηριστικό πως στο 24’ με τρίποντο του Βορόντσεβιτς το σκορ έγινε 59-41, με την ΤΣΣΚΑ να έχει 8/14 τρίποντα. Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει τελείως και δύο λεπτά πριν το τέλος ο Μαρκοισβίλι άνοιξε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, 69-48, με ένα ακόμα τρίποντο με την τρίτη περίοδο να «κλείνει» με 72-54 ύστερα από… απίστευτο τρίποντο του Φώτση.

Το ματς είχε τελειώσει πριν της ώρας του, αλλά το χειρότερο για τον Παναθηναϊκό είναι ότι τη στιγμή που οι Ρ΄σοι συνέχιζαν να «πυροβολούν» από παντού οι «πράσινοι» έδειχναν να τα έχουν παρατήσει. Κάποιες… εκλάμψεις μόνο από τον Παππά, με το σκορ στο 91-68. Δύο λεπτά πριν το τέλος το σκορ έγινε 100-75 και η λήξη να βρίσκει την ομάδα των Ρώσων να κερδίζει με 100-80.

Δεκάλεπτα: 21-14, 47-35, 72-54, 100-80

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 16 (2), Τεόντοσιτς 5 (1), Νίκολς 7 (1), Τζάκσον 5, Μαρκοϊσβίλι 9 91), Κορόμπκοφ 3, Ουίμς 20 (3), Βοροντσέβιτς 3 91), Κάουν 9, Χριάπα 3 (1), Χάινς 4, Κιριλένκο 16 (4)

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 14 (2), Γιάνκοβιτς 10 (2), Φώτσης 12 (2), Νέλσον, Παππάς 13 (1), Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 6 (2), Γκιστ 13, Μπατίστα 10, Μπλουμς, Λούντζης

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το Live Chat του Onsports.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Βίρτους - Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Λέστερ: Απολύθηκε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας λόγω σχέσης με παίκτρια
NBA: Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά απελπιστικά μόνος - Σοκ για τους Σέλτικς
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Επανέρχεται η Γαλατασαράι για τον Ερικσεν