ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Παναθηναϊκός 93-66

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε μόνο για ένα δεκάλεπτο και εν συνεχεία παραδόθηκε στις ορέξεις των Ρώσων με την ΤΣΣΚΑ να επικρατεί με 93-66 και να κάνει το 1-0

Ότι ο Παναθηναϊκός ήταν… προβληματικός φάνηκε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά τουλάχιστον στο πρώτο δεκάλεπτο πάλεψε. Η συνέχεια όμως ήταν τραγική για την ομάδα του Ιβάνοβιτς η οποία δεχόταν καλάθι για… πλάκα, ενώ στην επίθεση οι «πράσινοι» ήταν σε σύγχυση. Αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να ηττηθεί από την ΤΣΣΚΑ με το… βαρύ, 93-66 και πλέον να ελπίζει για κάτι καλύτερο στο ματς της Πέμπτης.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της και να πάει το ματς σε υψηλό τέμπο. Ο Μίλος Τεόντοσιτς ανέλαβε εξ αρχής πρωτοβουλίες και οδήγησε τους Ρώσους στο 7-2, αλλά ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος που βρέθηκε στην πεντάδα του «τριφυλλιού» με σουτ τριών πόντων έκανε το 7-5 με τη συμπλήρωση δύο λεπτών αγώνα. Ο Μπατίστα έπαιρνε μπάλες στα χέρια του και στο τρίλεπτο έκανε το 9-7. Η ΤΣΣΚΑ όμως με ένα μίνι ξεσπασμά της στα επόμενα δύο λεπτά, εκμεταλλευόμενη τα συνεχόμενα λάθη στην άμυνα του «τριφυλλιού» έκανε σερί 9-0 και προηγήθηκε με 18-7 στο 5’.

Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς έριξε στο παρκέ τον Νίκο Παππά για να αλλάξει τον ρυθμό, με τον Έλληνα γκαρντ να είναι… ζεστός. Ο παίκτης των «πράσινων» με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 22-17, με τον Τεόντοσιτς όμως να είναι σε πολύ καλή κατάσταση και με νέο τρίποντο να κάνει το 27-19. Ο Παππάς συνέχιζε το επιθετικό του κρεσέντο, 27-21, με τον Ντε Κολό να διαμορφώνει το 29-21.

Η ΤΣΣΚΑ τον απόλυτο έλεγχο

Η συνέχεια της αναμέτρησης ήταν πολύ άσχημη για τον Παναθηναϊκό μιας και η άμυνα της ομάδας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν γεμάτη… κενά. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Μαρκοισβίλι σε δύο συνεχόμενες φάσεις βρέθηκε παντελώς μόνος του στη γωνία των 6,75 και έκανε το 38-25, με τον Αντρέι Κιριλένκο να κάνει το 40-25 κάτω από το καλάθι του Παναθηναϊκού χωρίς αντίπαλό στο 16΄. Τα επόμενα τέσσερα λεπτά ήταν… τραγικά για τους «πράσινους» με την ΤΣΣΚΑ να «τρέχει» συνολικό σερί 16-0 και έπειτα από επιμέρους σκορ, στο δεύτερο δεκάλεπτο, 27-6, οι Ρώσοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 56-27.
Στο παρκέ και ο Λούντζης

Ο Παππάς συνέχισε να αποτελεί τη μοναδική επιθετική απειλή για τον Παναθηναϊκό και με τον Γκιστ να… ανεβάζει ρυθμούς οι «πράσινοι» προσπάθησαν να μαζέψουν το σκορ. Ο Αμερικανός με προσωπικές φάσεις έκανε το 58-33 στο 23΄, αλλά ο Ουίμς με τρίποντο λίγο αργότερα πήγε τη διαφορά στους 30 πόντους, 63-33. Οι «πράσινοι» έβγαλαν κάποια εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, 63-41, αλλά στο επόμενο λεπτό με σερί 8-0 από τον Τεόντοσιτς η διαφορά εκτινάχτηκε και πάλι στους 30 πόντους, 71-41. Δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου πέρασε στο παρκέ και ο Μιχάλης Λούντζης με την ΤΣΣΚΑ να είναι μπροστά με 77-42.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ξεκάθαρα διαδικαστικού χαρακτήρα με τους «πράσινους» να θέλουν να κατεβάσουν όσο γίνεται τη διαφορά και αμφότεροι οι προπονητές να έχουν στο μυαλό τους την αναμέτρηση της Πέμπτης. Ο Λούντζης προσπαθούσε σε άμυνα και επίθεση, ενώ την ίδια ώρα ο Δημήτρης Ιτούδης έψαχνε τρόπους να ανεβάσει κι άλλο τη διαφορά με το σκορ στο 35’ να είναι 84-54. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ο Μαυροκεφαλίδης πήρε προσπάθειες και έδωσε επιθετικές ανάσες με το ματς να λήγει 93-66.

Δεκάλεπτα: 29-21, 56-27, 77-42, 93-66

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 7 (1), Τεόντοσιτς 18 (4), Νίκολς 13 (3), Τζάκσον 7 (1), Μαρκοϊσβίλι 13 (3), Κορόμπκοφ 4, Ουίμς 2, Βοροντσέβιτς 7 (1), Κάουν 6, Χριάπα 2, Χάινς 2, Κιριλένκο 12 (1)

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 4 (1), Γιάνκοβιτς 7 (2), Φώτσης 3 (1), Νέλσον 2, Παππάς 16 (2), Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης, Γκιστ 14 (1), Μπατίστα 8, Μπλουμς, Παπαγιάννης, Λούντζης 2

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το Live Chat του Onsports.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)