Ευρωλίγκα: Ρεάλ Μαδρίτης - Ζαλγκίρις Κάουνας 99-83 (video)

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 99-83 της Ζαλγκίρις Κάουνας και στα πλέι οφ θα τεθεί αντιμέτωπη με την Εφές Αναντόλου.

Αυτή τη φορά η «βασίλισσα» δεν διάλεξε αντίπαλο τον Ολυμπιακό, για τα πλέι οφ. Αν και δεν έπιασε σπουδαία απόδοση, στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, επικράτησε της λιθουανικής ομάδας και κατέλαβε την πρώτη θέση στον Ε’ Όμιλο του Top 16. Έτσι, στα προημιτελικά θα αντιμετωπίζει τους παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς, στέλνοντας την Μπαρτσελόνα πάνω στους Πειραιώτες. Αμφότερες οι ισπανικές ομάδες θα έχουν πλεονέκτημα έδρας. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Φελίπε Ρέγες με 17 πόντους, ενώ 16 πόντους με εφτά ασίστ και δύο κλεψίματα είχε ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ και 16 πόντους με δύο ριμπάουντ ο Τζέισι Κάρολ. Ο Γιάννης Μπουρούσης αγωνίστηκε για 6.41’, έχοντας πέντε πόντους, δύο ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα λάθος. Από τους ψυχωμένους, αν και χωρίς ουσιαστικό κίνητρο Λιθουανούς, ο Τζέιμς Άντερσον τελείωσε με 17 πόντους, πέντε ριμπάουντ, τρεις ασίστ, ένα κόψιμο, αλλά και τρία λάθη, ενώ ο Ουίλ Τσέρι είχε 16 πόντους και δύοα σίστ.

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο έδειξαν να «καθαρίζουν» από νωρίς το ματς, όταν προηγήθηκαν με 21-12 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά οι Λιθουανοί δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους. Βάζοντας 31 πόντους στη δεύτερη περίοδο, και δεχόμενοι 19, έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο ημίχρονο με 43-37. Τρία λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο χρειάστηκαν οι γηπεδούχοι για να ισοφαρίσουν, σε 47-47, ενώ με καλάθι του Σέρχιο Γιουλ πέρασαν και μπροστά, με 49-47, στο 24’. Η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι, με τους Μαδριλένους να εκμεταλλεύονται τα πολλά λάθη των αντιπάλων τους και να κλείνουν την περίοδο με προβάδισμα ασφαλείας, έξι πόντων (68-62). Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και με τον Ουίλ Τσέρι επιχείρησαν να μπουν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης (72-68), αλλά οι Σέρχιο Ροντρίγκεθ και Τζέισι Κάρολ τους έκοψαν κάθε ελπίδα, με εύστοχα σουτ τους από την περιφέρεια (83-70). Στο 35’ η ψαλίδα είχε ήδη ανοίξει στους 15 πόντους (90-75), με τη Ρεάλ Μαδρίτης απλώς να επιβεβαιώνει την ανωτερότητά της.

Δεκάλεπτα: 21-12, 40-43, 68-62, 99-83.
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 12 (1), Νοτσιόνι 7 (1), Καμπάσο 6 (1), Ματσιούλις 3 (1), Ρέγες 17, Ροντρίγκες 16 (4), Αγιόν 6, Κάρολ 16 (3), Γιουλ 7 (1), Μπουρούσης 5, Σλότερ 4.
Ζαλγκίρις Κάουνας (Κράπικας): Τσέρι 16 (1), Λεκαβίτσιους 6 (1), Βένε 8 (2), Γκουντάιτις 14, Σονγκάιλα 6, Γιανκούνας 2, Γιαφτόκας 2, Μιλακνίς 7 (2), Άντερσον 17 (2), Ντίμσα, Ουλανόβας 5 (2).

Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ