Ερυθρός Αστέρας - Παναθηναϊκός 69-68 (photos)

Ο Παναθηναϊκός αδίκησε και πάλι τον εαυτό του καθώς ηττήθηκε με 69-68 από τον Ερυθρό Αστέρα, αλλά η νίκη της Μακάμπι στο Βερολίνο επί της Άλμπα του έδωσε την πρόκριση στα προημιτελικά

Την ώρα που ξεκινούσε η τέταρτη περίοδος στο Βελιγράδι η Μακάμπι «σφράγιζε» την νίκη της στο Βερολίνο επί της Άλμπα και… χάριζε το εισιτήριο για τους «8» στον Παναθηναϊκό. Την ίδια στιγμή οι «πράσινοι» έκαναν την αντεπίθεσή τους στη «Χάλα Πιονίρ» έφτασαν μάλιστα να προηγούνται με 8 πόντους, αλλά στο τέλος και πάλι… εγκλημάτησαν κατά των… εαυτών τους και έχασαν το ματς μέσα από τα χέρια τους με 69-68. Παρ’ όλα αυτά ο Παναθηναϊκός την Τρίτη του Πάσχα ξεκινά τις «μάχες» του με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας έχοντας μειονέκτημα έδρας.

Ο Παππάς τη διαφορά

Με την επανεκκίνηση του παιχνιδιού ο Ερυθρός Αστέρας πήγε τη διαφορά στο +1, 18-9, αλλά ο Παναθηναϊκός με τον Νίκο Παππά να μπαίνει στο ματς με… όρεξη «έτρεξε» σερί 0-5 και μείωσε σε 18-12, ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Στο σημείο εκείνο όμως ο Λαουάλ έκανε λάθος κάτω από το καλάθι των Σέρβων και ο Ντάνγκουμπιτς με τρίποντο κάνει το23-12 για την ομάδα του. Ο Παππάς, όμως, είναι σε καλή κατάσταση και συνεχόμενα προσωπικά του καλάθια μείωσε σε 24-18 για τον Παναθηναϊκό. Ο Τζένκινς τιμώρησε ένα ακόμα λάθος των «πράσινων» αλλά ο Γιάνκοβιτς με μεγάλο τρίποντο και ο Μπατίστα μετά από πάσα πάρε-βάλε του Παππά έφεραν νέο ενδιαφέρον στο ματς, με το σκορ να γίνεται 26-23 στο 17. Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς προχώρησε σε αλλαγές βγάζοντας Παππά και Μπατίστα με τον Μαριάνοβιτς να «υπογράφει» το 30-23 με ένα απίστευτο κάρφωμα και μια ασίστ. Ο Φώτσης που τα πήγαινε εξαιρετικά στην άμυνα, έκανε αισθητή την παρουσία του και στην επίθεση και με τρίποντο έκανε το 30-26, ενώ ο Σλότερ έχασε μεγάλη ευκαιρία εξ επαφής να μειώσει ακόμα περισσότερο με τη λήξη του ημιχρόνου.

«Πράσινη» ανατροπή

Στο πρώτο δίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με σουτ τριών πόντων έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, 30-31, μετά το 0-2 του ξεκινήματος από τον Μπατίστα. Οι «πράσινοι», όμως, δεν πρόλαβαν αν χαρούν καθώς οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και με δύο τρίποντα από τους Μπλάζιτς και Ουίλιαμς και ένα καλάθι από τον Μαριάνοβιτς έκαναν δικό τους σερί 8-0 και έκαναν το σκορ 38-31. Ο Παναθηναϊκός φυσικά και δεν παράτησε το παιχνίδι και φρόντισε να δώσει άμεσα τη δική του απάντηση. Με τους Διαμαντίδη και Γιάνκοβιτς να παίρνουν πάνω τους τις επιθετικές προσπάθειες της ομάδας τους η ανατροπή έγινε. Ο Γιάνκοβιτς στο 27’ έκανε το 42-39 με τρίποντο, ενώ ο Διαμαντίδης με δύο ακόμα πόντους έφερε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, 44-45, με καλάθι στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Πρόκριση με το… σπαθί του

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον εντυπωσιακότερο τρόπο για τον Παναθηναϊκό και τον ΝτεΜάρκους Νέλσον. Ο Αμερικανός πρώην παίκτης του Ερυθρού Αστέρα με δύο συνεχόμενα γκολ-φάουλ έκανε το 44-51. Οι Σέρβοι προσπάθησαν να μη χάσουν την επαφή τους με το σκορ και μείωσαν άμεσα σε 50-53, αλλά ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, με τον Παππά να κάνει το 50-55 στο 35΄. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους Σέρβους ήρθε και ο Φώτσης και με ένα ακόμα τρίποντο πήγε τη διαφορά στο +8, 50-58. Φαίνεται πως η.. πρόκριση που είχε ήδη έρθει αλλά και η διαφορά που είχαν οι «πράσινοι» λειτούργησαν αρνητικά για τους παίκτες του Ιβάνοβιτς οι οποίοι ύστερα από.. σωρεία λαθών (με τον Γκιστ να έχει τρία συνεχόμενα) έδωσαν το δικαίωμα στους Σέρβους να επιστρέψουν και να μειώσουν σε 60-62, δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Στα τελευταία δύο λεπτά ο Παναθηναϊκός μπορεί να ήταν ψύχραιμος από τις βολές, αλλά ένα λάθος του Διαμαντίδης στα 50 δευτερόλεπτα και το τρίποντο του Μπλάζιτς στα 43 δευτερόλεπτα έφερε το ματς στα ίσια και πάλι 65-65. Ο Γιάνκοβιτς έκανε ότι μπορούσε για να γίνει ο… μοιραίος και στα 36 δεύτερα έκανε το τρίτο συνεχόμενο φάουλ του, ενώ είχε προηγηθεί ολοφάνερη παράβαση από τον Κάλινιτς. Ο Τζένκινς δεν λάθεψε από τη γραμμή των βολών και έκανε το 67-65. Στην επόμενη επίθεση ο Παναθηναϊκός είχε υπομονή και ο Παππάς βρήκε στόχο από τα 6,75 κάνοντας το 67-68, 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε την άμυνα μετά από άστοχο τρίποντο του Ουίλιαμς, αλλά ο Μαριάνοβιτς πήρε ένα ακόμα επιθετικό ριμπάουντ και πήγε στη γραμμή των βολών με 2 δεύτερα πριν τη λήξη. Ο Μαριάνοβιτς έκανε το 69-68 με τους «πράσινους» να μην μπορούν να ανατρέψουν και πάλι την κατάσταση.

Δεκάλεπτα: 16-7, 30-26, 44-45, 69-68

Ερυθρός Αστέρας (Ντέγιαν Ράντονιτς): Ουίλιαμς 11 (3), Ντάνγκουμπιτς 3 (1), Μίτροβιτς 11 (1), Λάζιτς, Μπλάζιτς 11 (3), Κάλινιτς 14, Μαριάνοβιτς 12, Τζένκινς 4, Γιόβιτς, Ζίρμπες 3

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ, Γιάνκοβιτς 9 (3), Φώτσης 6 (2), Νέλσον 8, Παππάς 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 12 (2), Γκιστ, Μπατίστα 15, Λαουάλ

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα στο LIVE CHAT του Onsports.

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι