Ευρωλίγκα: Αρμάνι Μιλάνο - Λαμποράλ Κούτσα 99-85

Η... χαρά του μπάσκετ στο Μιλάνο, με την Αρμάνι να μένει ζωντανή έστω και μαθηματικά μετά τη νίκη της 99-85 επί της Λαμποράλ.

Αν και Βάσκοι μπήκαν στο ματς με... βενζίνη από το κερδισμένο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, δεν άντεξαν παρά για ένα ημίχρονο. Μάλιστα, στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου βρέθηκαν ακόμα και στο +11, όμως, η ομάδα του Ιμπόν Ναβάρο παρουσιάστηκε αγνώριστη στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου και το μόνο που κατάφερε ήταν να ηττηθεί με λιγότερους πόντους από όσους είχε νικήσει την ομάδα του Λούκα Μπάνκι στη χώρα των Βάσκων.

Η Λαμποράλ Κούτσα ξεκίνησε καλά το ματς στην Ιταλία και με εύκολους πόντους κατάφερε να προηγηθεί 25-20 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο ξεκίνημα του δεύτερου με καλό περιφερειακό σουτ, λύσεις από τον Μπέγκιτς και εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη που έκανε το Μιλάνο, έφτασε στο +11 αλλά οι Ιταλοί... μάζεψαν τη διαφορά με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει με το 43-39 υπέρ της Λαμποράλ.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, η Αρμάνι Μιλάνο έδειξε πως έχει επιστρέψει στο ματς. Ο Αλεσάντρο Τζεντίλε πήρε την ομάδα του από το... χεράκι, έχοντας συνοδοιπόρους τους Χάκετ και Μπρουκς, με αποτέλεσμα να γίνει 35-17 το σκορ της περιόδου και 74-60 το συνολικό. Έτσι, οι Ιταλοί διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους, κυνήγησαν και τη διαφορά του +18 που είχαν χάσει στο πρώτο ματς, αλλά δεν τα κατάφεραν, αφού η Λαμποράλ πάλεψε και κράτησε το ματς σε λογικά πλαίσια, με το τελικό 99-85 να δίνει ελπίδες στην ομάδα του Μπάνκι.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 39-43, 74-60, 99-85

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Ράγκλαντ 9 (3), Μπρουκς 13 (1), Τζεντίλε 29 (4), Τσερέλα, Μέλι 4, Κλέιζα 8 (2), Έλεγκαρ, Χάκετ 12 (1), Σάμιουελς 17 (1), Μος 7 (2)

Λαμποράλ Κούτσα (Ναβάρο): Άνταμς 18 (3), Τζέιμς 11, Άιβερσον 2, Κοζέρ 17 (1), Σενγκέλια 14, Τιλ 4, Μπέγκιτς 8, Σαν Εμετέριο 11 (1), Χάντσμπρουχ, Μπέρτανς

EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες
Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν