Άλμπα Βερολίνου-Ερυθρός Αστέρας 73-68

«Ζωντανή» στη μάχη της πρόκρισης έμεινε η Άλμπα Βερολίνου, που επικράτησε 73-68 του Ερυθρού Αστέρα.

Οι Γερμανοί έφτασαν τις έξι νίκες και περιμένουν το παιχνίδι του Παναθηναϊκού για να δουν τη σημασία της επικράτησής τους επί των Σέρβων. Αν και οι Βερολινέζοι μπήκαν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, στο τελευταίο δεκάλεπτο τα... χρειάστηκαν, αλλά πήραν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Μετά το 4-4 στο πρώτο δίλεπτο, η Άλμπα με τον Μπάνιτς και τους Ρένφρο, Ταμπου έφτασαν τη διαφορά στο 20-8 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 22-9, με τον Ερυθρό Αστέρα να είναι και άστοχος και κακός στην άμυνα. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με τη διαφορά στο ημίχρονο να πηγαίνει στους 19 πόντους (39-20).

Οι Σέρβοι βελτιώθηκαν στην τρίτη περίοδο και με αιχμή τον Μαριάνοβιτς ροκάνισαν τη διαφορά στους 8. Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι πήρε φωτιά, καθώς ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε στους τρεις πόντους στο 32. Στις τελευταίες φάσεις όμως του αγώνα η Άλμπα έδειξε την απαιτούμενη ψυχραιμία και πήρε τη νίκη με 73-68, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρένφρο που είχε 13 πόντους και 6 ασίστς.

Δεκάλεπτα: 22-9, 39-20, 59-47, 73-68

Άλμπα Βερολίνου: Τζίφεϊ 3 (1), Κινγκ 3 (1), Ταμπού 8, Βάργκας, Μπάνιτς 18, Ρέντινγκ 8, Βόλφαρθ, Ρένφρο 13 (1), Χάμοντς 2, ΜακΛιν 8, Ραντόσεβιτς 10

Ερυθρός Αστέρας: Ουίλιαμς, Ντάνγκουμπιτς 2, Μίτροβιτς 4, Μπλάζιτς 2, Κάλινιτς 3, Μαριάνοβιτς 27, Τζένκινς 19 (2), Γιόβιτς 9 (2), Ζιρμπς 2