Ευρωλίγκα: Εφές Αναντόλου - Νίζνι Νόβγκοροντ 79-75 (video)

Η Εφές Αναντόλου κέρδισε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ τη Νίζνι Νόβγκορντ, με 79-75, στο «Αμπντί Ιπεκτσί».

Το συγκρότημα του Ντούσαν Ίβκοβιτς κυριάρχησε για κάτι περισσότερο από τριάντα πέντε λεπτά, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του ματς. Το λογικό χαλάρωμα των γηπεδούχων στο τελευταίο πεντάλεπτο έδωσε δικαίωμα στους Ρώσους να ελπίζουν για την ανατροπή, ο χρόνος όμως δεν τους έφθασε. Η Εφές Αναντόλου μπορεί να έχασε τη διαφορά (75-57, πριν δεχθεί επιμέρους σερί 18-4), όχι όμως και τη νίκη, πέμπτη της σε έντεκα αναμετρήσεις της στο Top 16 της Ευρωλίγκας. Στο 3-8 έμειναν οι φιλοξενούμενοι, που πλήρωσαν την κακή αντίδρασή τους στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Μίλκο Μπιέλιτσα αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, ενώ είχε ακόμα πέντε ριμπάουντ, τρεις ασίστ κι ένα κλέψιμο. Ο Στράτος Περπέρογλου έμεινε στο παρκέ για 24.43’, έχοντας δέκα πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και μία ασίστ. Από τη Νίζνι ο Άρτσιομ Παραχούσκι τελείωσε με 22 πόντους, εφτά ριμπάουντ κι ένα κόψιμο και ο Τέιλορ Ρότσεστι είχε 4/7 τρίποντα και συνολικά 18 πόντους, μαζί με ένα ριμπάουντ, αλλά και δύο λάθη.

Δεκάλεπτα: 24-21, 48-39, 64-52, 79-75.
Εφές Αναντόλου (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι, Οσμάν 13 (2), Περπέρογλου 10, Μπατούκ 4 (1), Σάριτς 8 (1), Ντρέιπερ 6 (1), Λάσμε 13, Τζάνινγκ 2, Ερτέλ 8, Μπιέλιτσα 15.
Νίζνι Νόβγκοροντ (Μπαγκάτσκιτς): Μπαμπούριν, Μέκελ 13, Παραχούσκι 22, Αντόνοφ 7 (1), Κβοστόφ 3, Ρότσεστι 18 (4), Σαβέλιεφ 3, Κούκσικς 7 (1), Κριβοσέεφ 2, Γκολοβίν.

Ολυμπιακή Φλόγα: «Είναι το σύμβολο της ελπίδας» σύμφωνα με τον Μπαχ
Basketball Champions League: Πάει για ιστορική πρόκριση το Περιστέρι - Game 3 με Βόννη | Ώρα, κανάλι
Euroleague: Βγαίνει ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού AKTOR - Μάχη Μακάμπι με Μπασκόνια
Μεταγραφές, Γιουβέντους: Περιζήτητος ο Ραμπιό