Μπαρτσελόνα – Άλμπα Βερολίνου 92-82

Στην 3η θέση αναρριχήθηκε η Μπαρτσελόνα που ισοβαθμεί με τον Παναθηναϊκό μετά τη νίκη της με 92-82 επί της Άλμπα Βερολίνου.

Την επόμενη εβδομάδα θα ξεκαθαρίσουν τα πάντα ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Η Μπαρτσελόνα λίγο έλειψε να «αυτοκτονήσει» απέναντι στην Άλμπα καθώς έχασε μεγάλη διαφορά για να οδηγηθεί το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί οι «μπλαουγκράνα» καθάρισαν το παιχνίδι επικρατώντας 92-82 με επιμέρους σκορ 15-5 για να αναρριχηθούν στην 3η θέση του ομίλου μαζί με τον Παναθηναϊκό και να κριθούν όλα σε μία εβδομάδα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους Γερμανούς να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 14-13. Στο δεύτερο ήρθε η αντεπίθεση των Καταλανών οι οποίοι με επιμέρους σκορ 27-18 πήγαν στο ημίχρονο μπροστά με 40-32.

Η διαφορά αυτή αυξήθηκε στο τέλος της 3ης περιόδου με την Μπαρτσελόνα να προηγείται 59-46 και έδειχναν να «καθαρίζουν» το ματς. Παρόλα αυτά η Άλμπα με απίστευτη ευστοχία από την περιφέρεια κατάφερε να ισοφαρίσει σε 77-77 για να οδηγηθεί το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί η Μπαρτσελόνα έδειξε το καλό της πρόσωπο και παίρνοντας τη νίκη με 15-5 πήρε το δίποντο για το τελικό 92-82 ανεβαίνοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας μαζί με τον Παναθηναϊκό.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντόελμαν 17, Χουέρτας 5, Αμπρίνες 7, Ναβάρο 14, Σατοράνσκι 11, Τόμας 11, Όλεσον 4, Τζάκσον 1, Λάμπε 6, Τόμιτς 16.
ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Γκίφεϊ 2, Κινγκ 7, Ταμπού 2, Βάργκας 2, Μπάνιτς 4, Ρέντινγκ 20, Βόλφαρθ 4, Ρένφρο 20, Φρις 2, Ραντόσεβιτς 19.

Άρσεναλ: Πέθανε ο πρώην πρόεδρος των «κανονιέρηδων», Σερ Τσιπς Κέσγουικ
Βαγγέλης Μαρινάκης: «Να κυνηγάτε τα όνειρά σας»
Παναθηναϊκός AKTOR : Απρόοπτο με Λεσόρ, δε θα αγωνιστεί με Περιστέρι
Παναθηναϊκός AKTOR: Συγχαρητήρια στο Περιστέρι