Εφές – Λαμποράλ 84-87

Ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης έμεινε η Λαμποράλ μετά τη σπουδαία της νίκη με 87-84 επί της Εφές.

Γεμάτο συγκινήσεις ήταν το παιχνίδι ανάμεσα σε Εφές και Λαμποράλ με την ομάδα της Ισπανίας να παίρνει τη νίκη με 87-84 για να μείνει ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης, ωστόσο δεν κατάφερε να καλύψει και τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Ισπανοί έκαναν ό,τι ήθελαν και με απίστευτα ποσοστά ευστοχίας έφτασαν τους 50 πόντους για να προηγηθούν 50-33. Οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο έκαναν τεράστια ανατροπή και με επιμέρους σκορ 30-15, μείωσαν σε 65-63.

Στην τελευταία περίοδο το προβάδισμα άλλαζε χέρια συνεχώς. Η Λαμποράλ κατάφερε να φτιάξει διαφορά εννέα πόντων, ωστόσο η Εφές μείωσε ξανά στους δύο για να κριθούν όλα στο τελευταίο λεπτό όπου η Λαμποράλ ήταν πιο ψύχραιμη και επικράτησε 87-84.

ΕΦΕΣ: Όσμαν 2, Περπέρογλου 12, Σάριτς 18, Ντρέιπερ 2, Κρστιτς 16, Λάσμε 6, Γιάνινγκ 11, Ερτέλ 17.
ΛΑΜΠΟΡΑΛ: Άνταμς 4, Τζέιμς 4, Άιβερσον 17, Κοσέρ 8, Σενγκέλια 4, Τίγιε 3, Μπέγκιτς 5, Σαν Εμετέριο 22, Χάσνμπρο 6, Μπέρτανς 14.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ