Ευρωλίγκα: Ολυμπιακός - Μάλαγα 77-72

Με αρκετό… ιδρώτα, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη 77-72 επί της Μάλαγα, άρχισε με το… δεξί τον δεύτερο γύρο του ΤΟΡ16 της Ευρωλίγκας και έμεινε στην κορυφή του ομίλου του χωρίς… συγκάτοικο.

Οι «ερυθρόλευκοι» για ένα ακόμα εντός έδρας παιχνίδι στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση δεν άρχισαν καλά την αναμέτρηση και οι Ισπανοί επέβαλλαν τον ρυθμό τους, παίρνοντας το προβάδισμα από… νωρίς και «έκλεισαν» το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 6 πόντους, 17-11.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες προσπάθησαν να κλείσουν την διαφορά και μείωσαν στο 16’ σε δύο πόντους, 24-22, ωστόσο, οι παίκτες του Πλάθα αντέδρασαν και έφτασαν τη διαφορά στους 6 στο 18’ 33-27, αλλά ο Τσαϊρέλης στην… εκπνοή του ημιχρόνου, μείωσε 33-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και με πρώτο… βιολί τον Λοτζέσκι, πήρε το προβάδισμα στο 22’ 34-33, ο Βασιλειάδης έδωσε τα… ηνία και πάλι στην Μάλαγα (36-34), αλλά κάπου εκεί πήρε… μπροστά ο Σπανούλης, ο οποίος με δικές του προσπάθειες και με τη… βοήθεια του Πρίντεζη, έδωσε την ευκαιρία στους «ερυθρόλευκους» να έχουν διαφορά τριών πόντων, 55-52 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη, ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν αυτός που κρατούσε το προβάδισμα για τον Ολυμπιακό, αλλά ο Μάρκοβιτς διατηρούσε τους Ισπανούς στο… παιχνίδι. Στο 33’ ο Βάσκεθ έφερε το ματς στα ίσια (58-58) όμως, οι γηπεδούχοι με τους Σλούκα και Ντάνστον απέκτησαν τον πρώτο λόγο για τη νίκη και με τις εύστοχες βολές στο τέλος, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη 77-72, η οποία τους διατηρεί στην κορυφή, χωρίς ωστόσο… συγκάτοικο, μια και η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ υποχρέωσε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην πρώτη της εντός έδρας ήττα στην Ευρωλίγκα και δεύτερη στο TOP 16.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 29-33, 55-52, 77-72.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 3, Ντάνστον 6, Σπανούλης 18, Σλούκας 9 (2), Πρίντεζης 13, Μάντζαρης 6 (2), Λαφαγιέτ 6 (1), Ντάρντεν 2, Λοτζέσκι 12 (2), Τσαϊρέλης 2.

ΜΑΛΑΓΑ (Ζοάν Πλάθα): Γκάμπριελ 7, Μάρκοβιτς 4, Βασιλειάδης 9 (3), Τούλσον 8, Τόμας 9, Γκρέιντζερ 13 (2), Βάσκεθ 6, Κουζμίνσκας 3 (1), Στέφανσον 3 (1), Γκριν 8, Γκολούμποβιτς 2.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του ματς, όπως σας το πρόσφερε το Onsports…

Παναθηναϊκός AKTOR - Περιστέρι: Γιορτάζει με τον κόσμο του στο ΟΑΚΑ πριν τη μάχη των playoffs
Ολυμπιακός: «Ερυθρόλευκο» το αεροδρόμιο για την υποδοχή των παικτών που «άλωσαν» την Πόλη (vids)
Βαθμολογία UEFA: Δύσκολη η 15η θέση - Μόνο μαθηματικές ελπίδες
Άρης: Χωρίς τέσσερις ολοκληρώνει την προετοιμασία του