Ευρωλίγκα: Νίζνι Νόβγκοροντ - Ολυμπιακός 82-91 (photos)

Μεγάλη νίκη στο «CEC Nagorny» κατέκτησε ο Ολυμπιακός, με 91-82 επί της ιδιαίτερα μαχητικής Νίζνι Νόβγκοροντ.

Με όπλο της την καλή κυκλοφορία της μπάλας, το αξιόπιστο περιφερειακό σουτ της και τα λίγα λάθη της, παρά την πίεση που επιχείρησαν να της ασκήσουν οι Πειραιώτες κυρίως στο δεύτερο μέρος, η Νίζνι Νόβγκοροντ κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Οι Ρώσοι επέβαλαν από την αρχή γρήγορο τέμπο που δεν ευνόησε τον Ολυμπιακό, ο οποίος βρέθηκε στην τρίτη περίοδο να κυνηγάει σταθερά στο σκορ (51-43, 63-57). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, μίλησε η εμπειρία των Βασίλη Σπανούλη και Γιώργου Πρίντεζη, που έφεραν τα πάνω-κάτω (78-81), ενώ το κάρφωμα του Οθέλο Χάντερ 42’’ πριν από το φινάλε επί της ουσίας «κλείδωσε» το «διπλό» (80-84). Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο διεθνής φόργουορντ, με 20 πόντους, συν πέντε ριμπάουντ, ενώ ο Μπρεντ Πέτγουεϊ αγωνίστηκε κανονικά παρά τις πρόσφατες ενοχλήσεις στη μέση του κι είχε 12 πόντους και έξι ριμπάουντ σε 17’. Ο Βασίλης Σπανούλης τελείωσε με 13 πόντους, δύο ριμπάουντ, έξι ασίστ, δύο κλεψίματα αλλά και τρία λάθη. Από τους ηττημένους, ο Αρτσιόμ Παρακχούσκι είχε 25 πόντους, 11 ριμπάουντ, δύο κοψίματα και μία ασίστ, ενώ ο Τέιλορ Ρότσεστι πρόσθεσε 18 πόντους και πέντε ασίστ. Αμφότερες οι ομάδες είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και λίγα λάθη.

Έτσι, ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου του, αναγκάζοντας τη ρωσική ομάδα της στην πέμπτη ήττα της σε εφτά αγώνες στο Top 16 της Ευρωλίγκας. Το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρασύρθηκε με το... καλημέρα από το γρήγορο ρυθμό της Νίζνι Νόβγκοροντ, με τις δύο ομάδες να βάζουν τις άμυνες σε δεύτερη μοίρα. Οι Ρώσοι προσπάθησαν με μακρινά σουτ να οικοδομήσουν διαφορά, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν με τα επιθετικά ριμπάουντ και τη γραμμή ψηλών τους (Πέτγουεϊ 8π. στο α’ δεκ.) να μείνουν κοντά στο σκορ και να κλείσουν την περίοδο με τις δύο ομάδες ισόπαλες 24-24. Στη δεύτερη περίοδο και με το Σπανούλη εκτός ο Ολυμπιακός συνέχισε να χτυπάει κοντά στο καλάθι. Με νέο πρωταγωνιστή τον Πρίντεζη (8π. στο β’ δεκ.) και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να προηγηθούν, με το Λαφαγέτ να ευστοχεί στο μοναδικό τρίποντο των Πειραιωτών στο δεύτερο δεκάλεπτο (36-37 στο 16’), ενώ πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -1 (42-41).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να περιορίσει τον Παρακχούσκι (έφθασε τους 21 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο) και ο Λευκορώσος σέντερ έδωσε ρεσιτάλ μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, εκτοξεύοντας τη διαφορά ακόμα και στους +8 πόντους (51-43 στο 24’). Ωστόσο, ο Πρίντεζης βρήκε και πάλι λύσεις, ο Πέτγουεϊ βρήκε το χέρι του από τα 6,75μ. και ο Ολυμπιακός με καλάθι του Σλούκα στην εκπνοή μάζεψε τη διαφορά και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -3 (66-63). Στον επίλογο του αγώνα δύο διαδοχικά τρίποντα του Λοτζέσκι και η κυριαρχία των Χάντερ και Πρίντεζη κοντά στο καλάθι έφεραν την ισοφάριση στο 36’ (76-76), ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Σπανούλης. Ο διεθνής γκαρντ, που μετρούσε μόλις δύο πόντους μέχρι στην αφύπνιση του, σημείωσε τρίποντο ψυχολογίας δίνοντας το προβάδισμα  στην ομάδα του (78-79), ενώ ο Πρίντεζης έδωσε αέρα τριών πόντων (78-81). Εν συνεχεία ο Σπανούλης κέρδισε φάουλ στο τρίποντο, ευστόχησε στη μόνο στη μία βολή, αλλά με κλέψιμο και ασίστ του στο Χάντερ έβαλε τον Ολυμπιακό σε τροχιά νίκης (80-84 στα 42’’). Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν απειλήθηκαν μέχρι τη λήξη, αλλά με τρίποντο του αρχηγού στην εκπνοή πήραν και διαφορά εννέα πόντων (82-91).

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Πέρεθ (Ισπανία), Κόλιενσιτς (Μαυροβούνιο).
Δεκάλεπτα: 24-24, 42-41, 66-63, 82-91.
Νίζνι Νόβγκοροντ (Μπάγκατσκις): Μπαμπούριν, Παρακχούσκι 25, Αντόνοφ 13 (3), Πατσάτσια 1, Κβοστόφ 5 (1), Κίνσεϊ 11 (1), Ρότσεστι 18 (3), Κριβοσέεφ, Τόμπκινς 9 (1), Γκολόβιν.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 12 (3), Χάντερ 10, Ντάνστον 4, Σπανούλης 13 (2), Σλούκας 7 (1), Πρίντεζης 20 (1), Μάντζαρης 2, Καββαδάς 2, Κατσίβελης, Λαφαγέτ 5 (1), Ντάρντεν 10, Λοτζέσκι 6 (2).

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης μέσα από το live του Onsports…

AEK: Ξανά αποχή από τους παίκτες – Όλα ανοικτά για το ματς με τον ΠΑΟΚ
ΑΕΚ: Ο Θωμάς Μαύρος έκοψε την κορδέλα στα εγκαίνια του Μουσείου Ιστορίας στην «OPAP Arena»
Δημήτρης Μελισσανίδης: «Η ΑΕΚ είναι η μοίρα μας, η ζωή και η ιστορία μας»
Basket League: Συνελήφθη ξένος παίκτης για ενδοοικογενειακή βία