Γαλατάσαραϊ - Μακάμπι Τελ Αβίβ 94-97 παρ. (κ.α. 85-85)

Την εκπληκτική της πορεία στο Top 16 της Ευρωλίγκας συνέχισε η Μακάμπι που έστω κι αν χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης νίκησε 97-94 την Γαλατάσαραϊ μέσα στην Πόλη

Οι πρωταθλητές Ισραήλ με αυτή την επικράτηση έφτασαν τις πέντε διαδοχικές νίκες, έχοντας χάσει μόνο στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό, στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης της διοργάνωσης.

Άνθρωπος του αγώνα ο Τζέρεμι Πάργκο. Ο Αμερικανός σούπερ σταρ των πρωταθλητών Ευρώπης σταμάτησε στους 17 πόντους ευστοχώντας σε τρίποντο σε νεκρό χρόνο στην παράταση κι ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο με 94-94.

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό, με τον κόσμο στις εξέδρες να δημιουργεί εκπληκτική ατμόσφαιρα μετά από καιρό, μια και η τιμωρία των Τούρκων ολοκληρώθηκε.

Κάθε ομάδα είχε από ένα δεκάλεπτο στην κανονική περίοδο. Στην τελευταία επίθεση του τέταρτου δεκαλέπτου η Γαλατά έχασε την ευκαιρία να κερδίσει, αλλά στην παράταση ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να έχουν την μπάλα στα χέρια τους την κρίσιμη ώρα. Εκεί δεν έκαναν λάθος και με εκπληκτικό τρίποντο του Πάργκο ακριβώς με την εκπνοή πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-27, 49-44, 64-63, 85-85, 94-97 παρ.

Γαλατάσαραϊ (Εργκίν Αταμάν): Κάρτερ 14 (1), Γιανγκ 11, Έρτσεγκ 29 (3), Γκονλούμ, Πότσιους 5 (1), Νικόλοφ, Μάριτς 2, Γκιουλέρ 13 (1), Αρσλάν 20 (3), Ουράλ

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκάι Γκούντες): Πάργκο 17 (3), Χέινς 4, Σμιθ 24 (5), Ραντλ 8, Λίνχαρτ 2, Τάιους 4, Οχαγιόν 8 (1), Λάντεσμπεργκ 14 (3), Σχορτσανίτης 12, Αλεξάντερ 4