Ευρωλίγκα: Μάλαγα - Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ 60-68 (video)

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη της, και τρίτη συνολικά, στο Top 16 πανηγύρισε επί της Ουνικάχα Μάλαγα η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ, με 68-60.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, με καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και ψυχραιμία στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο «Μάρτιν Καρπένα», αφήνοντας τους αντιπάλους τους χωρίς νίκη στη δεύτερη φάση της φετινής Ευρωλίγκας. Οι Ισπανοί «καίγονταν» για τη νίκη και μπήκαν δυνατά στο ματς, διατήρησαν μάλιστα την πρωτοπορία σε ολόκληρο το πρώτο μέρος, που έληξε με 30-28. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, δεν κατάφεραν να αντεπεξέλθουν στην πίεση της «Φενέρ», εγκλωβίστηκαν στην άμυνά της στο τρίτο δεκάλεπτο και μοιραία βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ (40-49 στο 30’). Στην ύστατη προσπάθειά τους να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του νικηφόρου αποτελέσματος μείωσαν στον πόντο με τους Βάσκες και Σουάρεθ (54-55), αλλά ο Βέσελι με διαδοχικούς πόντους έδωσε διαφορά ασφαλείας στην ομάδα του (54-58), την οποία διατήρησε μέχρι και το φινάλε.

Ο Άντριου Γκούντελοκ με 20 πόντους αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ από τους φιλοξενούμενους, με το Γιαν Βέσελι να προσθέτει 17 πόντους, εφτά ριμπάουντ, τρία κλεψίματα και δύο κοψίματα και το Νίκο Ζήση να μένει στο παρκέ για 35.54’, έχοντας απολογισμό δύο πόντους, τρία ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ αλλά κι ένα λάθος. Από τους ηττημένους, ο Γιον Στέφανσον τελείωσε με 13 πόντους. Η Μάλαγα είχε μόλις 4/22 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 19-16, 30-28,  40-49, 60-68.
Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Μάρκοβιτς 3, Βασιλειάδης, Τούλσον 2, Τόμας, Σουάρεθ 9 (1), Γκρέιντζερ 6, Βάσκες 12, Κουζμνίνσκας 7, Στέφανσον 13 (3), Γκριν 4, Γκολούμποβιτς 4.
Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): Γκούντελοκ 20 (3), Ζήσης 2, Μπιέλιτσα 14 (1), Μαχμούτογλου, Μπογκντάνοβιτς 7 (1), Σαβάς, Ζόριτς 4, Βέσελι 17, Πρέλντζιτς 4.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!