Ευρωλίγκα: Γαλατάσαραϊ - Άλμπα Βερολίνου 65-75 (video)

Πέρασε και δεν σταμάτησε από το «Αμπντί Ιπεκτσί» της Κωνσταντινούπολης η Άλμπα Βερολίνου, κερδίζοντας με 75-65 τη Γαλατάσαραϊ.

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν άσχημα στην Κωνσταντινούπολη, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους κι έφθασαν στην κατάκτηση της νίκης. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν στη διάθεσή τους τον αρχηγό τους Κάρλος Αρόγιο, αλλά και τους φιλάθλους τους (για τελευταία φορά, καθώς εξέτισαν την τιμωρία τους). Ο Ρέτζι Ρέντινγκ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ, με 16 πόντους, ενώ είχε και πέντε ριμπάουντ. Από τους ηττημένους «στράφι» πήγε η εμφάνιση του Ζόραν Έρτσεγκ με 19 πόντους, συν δύο ριμπάουντ, τρία κλεψίματα και μία ασίστ.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, αλλά η Άλμπα Βερολίνου πήρε προβάδισμα οκτώ πόντους στο 38’, χτυπώντας από την περιφέρεια (68-60). Ο Έρτσεγκ προσπάθησε να κρατήσει «όρθια» την ομάδα του, αλλά δεν είχε βοήθεια από τους συμπαίκτες του, έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν «καθαρή» νίκη στο φινάλε. Τελείωσαν με 10/20 τρίποντα και μεγάλη ευστοχία στα δίποντα (57%), αλλά και 21 ασίστ αντί μόλις 12 των Τούρκων. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Άλμπα σε τέσσερις αγώνες της στο Top 16 της Ευρωλίγκας, στο 2-2 έμεινε η Γαλατάσαραϊ.

Δεκάλεπτα: 19-18, 33-31, 48-51, 65-75.
Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Κάρτερ 13, Γιανγκ 7, Έρτσεγκ 19 (3), Μίτσοφ 15 (4), Γκονλούμ 2, Πόσιους 5 (1), Νικόλοφ, Μάριτς, Γκιουλέρ 4.
Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Γκίφεϊ, Κινγκ 11 (3), Άκπιναρ, Βάργκας 3 (1), Μπάνιτς 12, Ρέντινγκ 16 (2), Στογιανόφσκι 8 (2), Ρένφροου 5 (1), Χάμοντς 4, Μακ Λιν 8, Ραντόσεβιτς 8.