Ευρωλίγκα: Εφές Αναντόλου - Μάλαγα 74-70 (video)

Διπλασίασε τις νίκες της στη φετινή Ευρωλίγκα η Εφές Αναντόλου, κερδίζοντας δύσκολα με 74-70 την Ουνικάχα Μάλαγα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο «Αμπντί Ιπεκτσί» και διατήρησαν τον έλεγχο σε ολόκληρο το πρώτο μέρος, με το ημίχρονο να κλείνει με υπέρ τους προβάδισμα πέντε πόντων (34-49). Οι Τούρκοι, όμως, ήταν καταιγιστικοί στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 23-8 έφεραν το ματς στα ίσα (57-57). Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς περιόρισαν τα λάθη τους, βρήκαν τους διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι και με καθοριστικό τρίποντο του Ντοντάι Ντρέιπερ ένα λεπτό πριν από τη λήξη «καθάρισαν» τη νίκη. Γκρέιντζερ και Στέφανσον βρήκαν… σίδερο στις δικές τους προσπάθειες και η ισπανική ομάδα έχασε την ευκαιρία για μεγάλο «διπλό» στην Κωνσταντινούπολη.

Πρώτος σκόρερ αναδείθχηκε ο Ματ Τζάνινγκ με 17 πόντους, συν δύο ασίστ και ένα ριμπάουντ, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου έμεινε στο παρκέ για 27.23’ έχοντας 13 πόντους, δύο ριμπάουντ, άλλες τόσες ασίστ, ισάριθμα κλεψίματα και κοψίματα, αλλά και τρία λάθη. Μόλις δύο παίκτες των ηττημένων ήταν «διψήφιοι», οι Κουζμίνσκας και Γκολούμποβιτς, που έβαλαν από δέκα πόντους. Στα χαμηλά έμεινε ο Κώστας Βασιλειάδης, που τελείωσε με τρεις πόντους με 1/5 τρίποντα, μία ασίστ και δύο λάθη σε 14.13’.

Δεκάλεπτα: 15-23, 34-49, 57-57, 74-70.
Εφές Αναντόλου (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι, Οσμάν 12, Περπέρογλου 13 (2), Σάριτς 5 (1), Ντρέιπερ 13 (3), Κρστιτς 4, Λάσμε 2, Κορκμάζ 5 (1), Τζάνινγκ 17 (5), Ερτέλ, Μ. Μπιέλιτσα 3 (1).
Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Μάρκοβιτς 5 (1), Βασιλειάδης 3 (1), Τούλσον 8 (2), Τόμας 9 (1), Σουάρες 5 (1), Γκρέιντζερ 5 (1), Βάσκεθ 6, Κουζμίνσκας 10, Στέφανσον 7 (1), Γκριν 2, Γκολούμποβιτς 10.