Ερυθρός Αστέρας – Ρεάλ Μαδρίτης 72-79

Άνετο πέρασμα (79-72) της Ρεάλ Μαδρίτης από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα, με τους Ισπανούς να κάνουν… πάρτι έξω από τα 6,75 στο τρίτο δεκάλεπτο και να «τελειώνουν» τους Σέρβους.

Για ένα ημίχρονο, ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ανταγωνιστικός κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά δεν μπόρεσε να… ικανοποιήσει τους οπαδούς του που είχαν ετοιμάσει χωρογραφία με «σφαλιάρα» στη «Βασίλισσα». Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο στο τρίτο δεκάλεπτο είχαν ένα εξωπραγματικό κρεσέντο έξω από τη γραμμή των τριών πόντων και «καθάρισαν» ουσιαστικά το ματς με ένα 14-0 το οποίο τους έδωσε ισχυρό προβάδισμα νίκης στην πρεμιέρα των δυο ομάδων στο Τοπ-16 της Ευρωλίγκας.

Στην κατάμεστη «Κόμπανκ Αρένα» ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να επιβάλει τον δικό του ρυθμό, όμως, η Ρεάλ Μαδρίτης είχε τις απαντήσεις. Η ομάδα του Λάσο κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (15-12), ενώ το ημίχρονο την βρήκε στο +3 (34-31).

Ο Ρέγιες πήγε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο +5 με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, όμως, ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε λύσεις με Μίτροβιτς και Γουίλιαμς για να πάρει προβάδισμα (43-42), κάτι που μάλλον ήταν και η... λάθος κίνηση. Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε ένα σερί 14-0 το οποίο ξεκίνησε με ένα καλάθι του Ρέγιες και συνεχί στηκε με τέσσερα σερί τρίποντα από Γιούλ, Ρούντι και Σέρχιο Ροντρίγκεθ, για να τελειώσει επί της ουσίας το ματς με το +13 τξης«Βασίλισσας» στο Βελιγράδι, λίγο πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο.

Το 58-45 υπέρ των Ισπανών στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, έδειχνε και το ποια θα ειναι η μοίρα του ματς. Το θετικό για τους Σέρβους ήταν πως δεν παράτησαν πάντως τον αγώνα, και πάλεψαν ως το τελευταίο δευτερόλεπτο. Κάπως έτσι, μαζεύτηκε και η διαφορά από το +13 στο τελικό +7 (79-72) για τη «Βασίλισσα». Ο Γιάννης Μπουρούσης σε 12'35'' είχε 6 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Κορυφαίος για τη Ρεάλ Μαδρίτης ο Σέρχιο Ροντρίγκεζ με 12 πόντους και 7 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ρούντι Φερνάντες με 15 πόντους και ο Φελίπε Ρέγιες με 13. Από τους ηττημένους, προσπάθησαν οι Μίτροβιτς (13 π.), Ζίρμπες (13 π.) και Κάλινιτς.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 31-34, 45-58, 72-79

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Γουίλιαμς 3, Ντάνγκουμπιτς, Μίτροβιτς 13, Λάζιτς 8, Μπλάζιτς 6, Κάλινιτς 10, Μαριάνοβιτς 9, Τζένκινς 9, Γιόβιτς 3, Ζίρμπες 13

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 5, Φερνάντεζ 15, Νοτσιόνι 9, Ματσιούλις 4, Ρέγιες 13, Ροντρίγκεζ 12, Αγιόν 4, Κάρολ 2, Γιούλ 5, Μπουρούσης 6, Σλότερ 4

Premier League: Τεσσάρα της Λίβερπουλ στην Τότεναμ
Παναθηναϊκός: Έτοιμος να φορέσει "πράσινα" ο Μπάλντοκ!
Πυγμαχία: Ο Κανέλο Άλβαρες «γκρέμισε» τον Μουνγκούια και διατήρησε τους τίτλους (vid)
Ελεύθερη πτώση για την Άστον Βίλα - Έχασε απ' την Μπράιτον, τραυματίστηκε ο Ρότζερς!