Ευρωλίγκα: Ζαλγκίρις Κάουνας - Σάσαρι 80-79 (video)

Με καλάθι και φάουλ του Τζέιμς Άντερσον η Ζαλγκίρις Κάουνας πανηγύρισε τη νίκη με 80-79 επί της Σάσαρι στη «Zalgirio Arena».

Οι Λιθουανοί έκλεισαν ιδανικά τις υποχρεώσεις τους στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας κι έτσι κατέλαβαν την τρίτη θέση στον όμιλό τους, αφήνοντας τη Νίζνι Νόβγκοροντ στην τέταρτη. Αμφότερες οι ομάδες εξασφάλισαν την παρουσία τους στους «16», με τη Ζαλγκίρις Κάουνας να τοποθετείται στον όμιλο του Παναθηναϊκού.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν με 8-3 με την έναρξη του ματς, αλλά δεν άργησαν να πάρουν τα «ηνία» στο σκορ, κάνοντας την ανατροπή (14-8 στο 4’). Διατήρησαν, μάλιστα, τον έλεγχο μέχρι και το ημίχρονο, στο οποίο βρέθηκαν μπροστά με 49-37. Οι Ιταλοί, όμως, δεν τα παράτησαν και εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο μέρος (62-60 στο 30’). Με επιμέρους σκορ 11-2 η Ζαλγκίρις Κάουνας πήρε και πάλι διαφορά ασφαλείας στο 33’, με 71-64, αλλά ο Τσέικχ Μποντζ διαμόρφωσε το 79-77 υπέρ της ομάδας του, μόλις εφτά δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, δίνοντάς τις σημαντικές ελπίδες κατάκτησης του «διπλού». Ωστόσο, ο Άντερσον ισοφάρισε, κέρδισε και το φάουλ από τον Τζιάκομο Ντεβέκι και με την εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του. Αναδείχθηκε και πρώτος σκόρερ, με 26 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Μάσιμο Τσέσα είχε 14 πόντους κι ένα κλέψιμο.

Δεκάλεπτα: 29-18, 49-37, 62-60, 80-79.
Ζαλγκίρις Κάουνας (Κράπικας): Τσέρι, Λεκαβίτσιους 10 (2), Γκουντάιτις 3, Καρινιάουσκας 4, Σονγκάιλα 13, Λιπκεβίτσιους , Γιανκούνας 9, Γιαφτόκας 8, Μιλάκνις 5 (1), Άντερσον 26 (5), Ουλανόβας 2.
Σάσαρι (Σακέτι): Λόγκαν 11 (3), Σόσα 10 (1), Φορμέντι 5 (1), Ντεβέκι 3, Λαουάλ 8, Τσέσα 14 (3), Ντάισον 7, Σακέτι 5 (1), Μποντζ 8, Βανούτσο, Τόντιτς 8 (1).

Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ