Ευρωλίγκα: Γαλατάσαραϊ - Ολυμπιακός 79-74 (photos)

Στο «Αμπντί Ιπεκτσί» κόλλησε ο Ολυμπιακός, στο φινάλε της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας, χάνοντας με 79-74 από τη Γαλατάσαραϊ.

Έτσι, οι γηπεδούχοι προκρίθηκαν στο Top 16. Αδιάφορος ήταν ο Ολυμπιακός, που είχε ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή του ως πρώτος από το Δ’ Όμιλο, ενώ μετά τους Βαγγέλη Μάντζαρη, Γιώργο Πρίντεζη και Γιάννη Παπαπέτρου έχασε στην προθέρμανση και τον Μπράιαν Ντάνστον. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ματ Λοτζέσκι με θετική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος (22π., τρία ριμπάουντ, δύο κλεψίματα και μία ασίστ), ενώ ο Βασίλης Σπανούλης έμεινε στους 11 πόντους με πέντε ασίστ, δύο ριμπάουντ και τρία λάθη. Στους 24 πόντους σταμάτησε ο Κάρλος Αρόγιο, από 13π. έβαλαν Βλάντιμιρ Μίτσοφ και Πάτρικ Γιανγκ, με το δεύτερο να έχει και δεκατρία ριμπάουντ.

Άσχημο ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού, που βρέθηκε εξ αρχής να κυνηγάει στο σκορ. Οι Τούρκοι με κύριο εκφραστή των επιθέσεών τους τον Κάρλος Αρόγιο ξέφυγαν με 11-0, με το Βασίλη Σπανούλη να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι -από την περιφέρεια- με συμπληρωμένα τρία λεπτά αγώνα. Ο αρχηγός των Πειραιωτών συνέχισε να αποτελεί την πιο αξιόπιστη επιθετική λύση τους (11-7), ενώ όταν στην εξίσωση του σκοραρίσματος μπήκε και ο Ματ Λοτζέσκι η διαφορά μειώθηκε αρχικά στο  τρίποντο (14-11 στο 7’) κι εν συνεχεία στο δίποντο (18-16 στο 9’). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 20-18 για τη Γαλατάσαραϊ, που έδειχνε πάντως να έχει τον έλεγχο.

Τα πολλά λάθη του Ολυμπιακού δεν του στοίχισαν στη δεύτερη περίοδο και με χτύπημα του Τρεμέλ Ντάρντεν από την περιφέρεια ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 15’ (27-27). Ο Κώστας Σλούκας, μάλιστα, έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του στην αμέσως επόμενη επίθεσή της (27-29), ο Κάρλος Αρόγιο όμως συνέχισε το… χαβά του και «κράτησε» τη Γαλατάσαραϊ (33-33 στο 18’). Με δίποντο του Όλιβερ Λαφαγέτ οι Πειραιώτες κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο +2 (36-38),αλλά η ζημιά είχε ήδη γίνει από τον Πορτορικανό γκαρντ που τελείωσε το πρώτο μέρος με 17 πόντους. Από τον Ολυμπιακό, εννέα είχε ο Σπανούλης.

Πόντο πόντο κινήθηκαν οι δύο αντίπαλοι στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι διαδοχικοί πόντοι των Μαρτίνας Πότσιους και Πάτρικ Γιανγκ έδωσαν στη «Γαλατά» διαφορά ασφαλείας στο 24’ (48-42), την οποία αύξησε στο φινάλε της τρίτης περιόδου με τρίποντο του Εντέρ Αρσλάν (57-50 στο 30’). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου εμφανίστηκαν νευρικοί, έχασαν πολλά σουτ, ακόμα και βολές, ενώ δεν απέφυγαν και τα λάθη. Σε συνδυασμό με την ευστοχία από τα 6,75μ. των γηπεδούχων η διαφορά πήρε διψήφια τιμή στο 31’ για πρώτη φορά στο ματς (60-50), οι Οθέλο Χάντερ και Μπρεντ Πέτγουεϊ όμως αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν στο 63-57 στο 33’, ενώ ο Όλιβερ Λαφαγέτ έκλεισε κι άλλο την ψαλίδα στο 35’ (65-64). Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν αποθαρρύνθηκαν, και με σερί πόντων από Κάρλος Αρόγιο και Μαρτίνας Πότσιους «κλείδωσαν» τη νίκη, με 74-68, ένα λεπτό πριν από το φινάλε. Πέτγουεϊ και Ντάρντεν δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν από την περιφέρεια, με το Ματ Λοτζέσκι απλώς να «μαζεύει» τη διαφορά στο φινάλε (79-73).

Δεκάλεπτα: 20-18, 36-38, 57-50, 79-74.
Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Γιανγκ 13, Μίτσοφ 13 (1), Γκονλούμ 4, Πότσιους 11 (2), Αρόγιο 24 (3), Γκιουλέρ 10, Αρσλάν 4 (1).
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7 (1), Χάντερ 10, Σπανούλης 11 (1), Σλούκας 8, Αγραβάνης 4, Καββαδάς 2, Κατσίβελης, Λαφαγέτ 4, Ντάρντεν 6 (1), Λοτζέσκι 22 (4).

Θυμηθείτε την εξέλιξη του ματς μέσα από το live του Onsports…