Στο Φάιναλ Φορ η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι η τέταρτη ομάδα του Φάιναλ Φορ της Ευρωλίγκας καθώς επικράτησε εντός έδρας της Βαλένθια με 66-58.

Οι Μαδριλένοι θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, ενώ επιστρέφουν στην τελική τετράδα της διοργάνωσης μετά από 15 ολόκληρα χρόνια!

Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι από το ξεκίνημά του, καθώς η Βαλένθια έκανε δυναμικό ξεκίνημα και με ηγέτη τον Ντούσκο Σαβάνοβιτς (εννιά πόντους σε αυτό το διάστημα) πήρε νωρίς – νωρίς προβάδισμα στο σκορ με 11-2, «παγώνοντας» την κατάμεστη Κάχα Μάχικα.

Η Ρεάλ αντέδρασε και αργά αλλά σταθερά μείωσε για να λήξει η πρώτη περίοδος με 17-11 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο αγώνας έγινε πιο θεαματικός με τις άμυνες να μην μπορούν να σταματήσουν τις –καλά εκδηλωμένες- επιθέσεις. Αποτέλεσμα να ανοίξει το σκορ, με τις «νυχτερίδες» όμως να έχουν πάντοτε τον έλεγχο. Κάπως έτσι ο φωτεινός πίνακας έγραφε 40-42 στο ημίχρονο και όλα ήταν ανοικτά για τη συνέχεια.

«Ζεστά» άρχισε στο δεύτερο μέρος η «Βασίλισσα» και με ένα επιμέρους σκορ 8-2 προηγήθηκε 48-44 στο 23’ αναγκάζοντας τον Σβέτισλαβ Πέσιτς να πάρει τάιμ άουτ για να ανακόψει τον ρυθμό της. Ο Σέρβος τεχνικός δεν κατάφερε να πετύχει κάτι, καθώς οι γηπεδούχοι συνέχισαν απτόητοι και προηγήθηκαν ακόμα και με επτά πόντους (58-51), στο 30’.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και κάπως έτσι η Ρεάλ πανηγύρισε τη νίκη – πρόκριση στο Φάιναλ Φορ της Βαρκελώνης με 66-58, χάρη κυρίως στη σπουδαία άμυνα που έπαιξε.

Δεκάλεπτα: 11-17, 40-42, 58-51, 66-58

Ρεάλ Μαδρίτης (Μολίν): Τόμιτς 9, Πριτζιόνι 6 (1), Σουάρεθ 12 (2), Ρέγες 7, Μίροτιτς 7 (1), Φίσερ 4, Γιουλ 9 (1), Τάκερ 12 (3).

Βαλένθια (Πέσιτς): Κουκ, Ρίτσαρντσον 6 (2), Λίστσουκ 6, Ναβάρο 2, Μαρτίνεθ 16 (3), Πιετρούς, Σαβάνοβιτς 19 (1), Ντε Κολό 6 (1), Γιαβτόκας 3.

Για να δείτε το LIVE της αναμέτρησης πατήστε ΕΔΩ.