Μπάγερν Μονάχου – Μπαρτσελόνα 77 - 99

Πλάκα έκανε στο Μόναχο η Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε 99-77 της Μπάγερν κι έκανε το 6/6 στον Γ' Όμιλο της Ευρωλίγκας.

Με τον Μαρσελίνιο Χουέρτας σε εξαιρετική βραδιά αλλά και τους υπόλοιπους σταρ της σε καλή κατάσταση, η Μπαρτσελόνα δεν αντιμετώπισε δυσκολίες στο να επικρατήσει άνετα 99-77 της Μπάγερν στην «Audi Dome» μπροστά σε 7000 θεατές. Στην αναμέτρηση που διαιτήτευσε ο Έλληνας ρέφερι, Χρήστος Χριστοδούλου, μαζί με τους Νουράν και Παστούσιακ, η Μπάρτσα πήρε εξαρχής προβάδισμα και η Μπάγερν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική μόνο για λίγα λεπτά στο πρώτο και σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι «μπλαουγκράνα» πάτησαν... γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήραν μεγάλη διαφορά που έφτασε στο +21 με αποτέλεσμα να κριθεί επί της ουσίας το ματς. Μετά το 22-17 του πρώτου δεκαλέπτου, η Μπάγερν Μονάχου προσπάθησε να… κοντράρει τη Μπαρτσελόνα ακόμα περισσότερο αλλά αυτό είχε αντίθετα αποτελέσματα. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ άρχισαν να κάνουν… πράγματα και θαύματα στο παρκέ και «καθάρισαν» το παιχνίδι φτάνοντας στο 60-39 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι «άνοιξε» ακόμα περισσότερο, ωστόσο, πλέον τα πράγματα είχαν γίνει πολύ δύσκολα για τους Βαυαρούς. Το 81-60 της Μπαρτσελόνα στην έναρξη του τέταρτο δεκαλέπτου, έδειχνε τι θα επακολουθούσε, με τους «μπλαουγκράνα» να σταματούν στο 99-77 και να παίρνουν την έκτη τους νίκη σε ισάριθμα ματς στον όμιλο όπου συμμετέχει κι ο Παναθηναϊκός.

Για τους γηπεδούχους, στο ντεμπούτο του με τη Μπάγερν Μονάχου, ο Μπο ΜακΚάλεμπ είχε μόλις 4 πόντους. Κορυφαίος των Βαυαρών ήταν ο Μπράιαντ με 10 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους εξαιρετικός ήταν ο Μαρσελίνιο Χουέρτας με 15 πόντους κι 6 ασίστ, ενώ ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο είχε 15 πόντους κι ο Τόμας 13.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 39-60, 60-81, 77-99

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): ΜακΚάλεμπ 4, Σάφαρτζικ 4, Μίτσιτς 8, Στάιγκερ 2, Μπενζίνγ 12, Τζέντοβιτς 14, Στίματς 7, Σαβάνοβιτς 9, Ιντμπιχί 4, Γιάγκλα 4, Μπράιαντ 10

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 9, Χεζόνια 3, Χουέρτας 15, Αμπρίνες 2, Ναβάρο 15, Σατοράνσκι 10, Πλάις 3, Τόμας 13, Όλεσον, Λάμπε 6, Νάχμπαρ 16, Τόμιτς 8

Σούπερ προσφορές* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες των ελληνικών ομάδων στη Euroleague
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»