Ρεκόρ από Γκούντελοκ και νίκη για Φενέρ, 93-86 την Μπάγερν

Πετυχαίνοντας δέκα τρίποντα στο παιχνίδι, ο Γκούντελοκ οδήγησε τη Φενέρμπαχτσε / Ούλκερ στη νίκη με 93-86 απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου.

Ιστορία έγραψε ο μπασκετμπολίστας της Φενέρμπαχτσε / Ούλκερ, Γκούντελοκ. Ο λόγος δεν είναι άλλος από το γεγονός πως σημείωσε δέκα τρίποντα σε ένα παιχνίδι, κάτι που δεν είχε καταφέρει κανείς στο παρελθόν, για να οδηγήσει εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη με 93-86 εκτός έδρας απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς πήρε την τρίτη της νίκη στα πρώτα πέντε παιχνίδια και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στν επόμενη φάση. Στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν είχε πολύ καλή επιθετική λειτουργία και ήταν πίσω στο σκορ με 22-19.

Στο δεύτερο όμως, κατάφερε να γυρίσει το ματς και να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα έξι πόντων (50-44). Στο τρίτο διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας και έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα εννέα πόντων (69-60). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπάγερν προσπάθησε να επιστρέψει, ωστόσο το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει το εύρος της ήττας της, κλείνοντας το παιχνίδι στο 86-93.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Σάφαρτζικ 15 (3), Μίσιτς 16 (1), Στάιγκερ 3 (1), Μπένζινγκ 6 (2), Τζέντοβιτς 16 (2), Στίματς 10 (1), Σαβάνοβιτς 3 (1), Ιντμπίχι 2, Μπράιντ 15.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ / ΟΥΛΚΕΡ: Γκούντελοκ 34 (10), Χίκμαν 6 (1), Μπιέλιτσα 12 (2), Μπογκντάνοβιτς 18 (4), Σαβάς 7, Ζόριτς 5, Βέσελι 11.

Ο Αντρέι Ρούμπλεφ κατέκτησε τον τίτλο στη Μαδρίτη αλλά θα επιστρέψει στο νοσοκομείο