Ντίναμο Σάσαρι - Εφές Αναντόλου 75-82

Την δεύτερη νίκη της στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Εφές, η οποία… πέρασε από την Ιταλία επικρατώντας 82-75 της Ντίναμο Σάσαρι.

Το «συγκρότημα» του Ντούσαν Ίβκοβιτς πήρε από την αρχή το προβάδισμα, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενο 24-16 και στην συνέχεια απλά… διατήρησε την διαφορά, μια και το επιμέρους 24-23 των Ιταλών ολοκλήρωσε το ημίχρονο, 47-40 υπέρ των Τούρκων.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, οι Ιταλοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως, οι φιλοξενούμενοι είχαν όλες τις… απαντήσεις και πήραν τη νίκη, μια και η τρίτη και η τέταρτη περίοδο ολοκληρώθηκαν χωρίς… νικητή, μια και το τρίτο δεκάλεπτο «έκλεισε» με το επιμέρους 16-16 και η τελευταία περίοδος με το επιμέρους 19-19, κάτι που έδωσε στην ομάδα της Πόλης τη νίκη 82-75.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νέναντ Κρστιτς με 15 πόντους, έναν περισσότερο από τον Στεφάν Λάσμε και τον Μάθιου Τζάνινγκ (14). Ο Ζερόμ Ντυσόν της ιταλικής ομάδας με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα ενώ τον… ακολούθησε ο Ρακίμ Σάντερς προσθέτοντας 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 40-47, 56-63, 75-82.

Ντιναμό Σάσαρι: Λόγκαν 5 (1), Σόσα 9 (2), Σάντερς 15, Λαουάλ 6, Ντάισον 21 (5), Μπρουκς 7, Τόντιτς 6(1), Κουζίν 6, Σακέτι.

Αναντολού Εφές: Μπαλμπάι 6, Οσμάν 3, Περπέρογλου 3 (1), Σάριτς 9, Ντρέιπερ 6 (7ασίστ), Κρστιτς 15, Λάσμε 14, Κορκμάζ 4, Τζάνινγκ 14 (3), Μπιέλιτσα 8.

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!