Ζαλγκίρις Κάουνας - Νίζνι Νόβγκοροντ 97-63

Καμία… αντίσταση δεν αντιμετώπισαν οι Λιθουανοί, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, ισοπεδώνοντας 97-63 την ρωσική ομάδα.

Η ομάδα του Κάουνας πήρε από την αρχή το… κεφάλι στο σκορ, ωστόσο, το… ξέσπασμά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους.

Αρχικά, η Νίζνι είχε βάλει… δύσκολα στον Λιθουανούς, όμως το επιμέρους 25-7 στην δεύτερη περίοδο, έδωσε σαφές προβάδισμα στους γηπεδούχους, οι οποίοι από εκείνη την στιγμή και μετά, δεν άφησαν το… πόδι από το γκάζι και έφτασαν την διαφορά μέχρι και τους 35 πόντους (75-40) στην 3η περίοδο. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό και η Ζαλγκίρις πήρε τη νίκη 97-63.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-24, 75-42, 97-63

Ζαλγκίρις Κάουνας: Λεκαβίτσιους 6, Γκουντάιτις 10, Καρινιάουσκας 11 (1), Σονγκάιλα 12, Λιπκεβίτσιους 9 (1), Γιανκούνας 13 (1), Γιαβτόκας 12, Μίλακνις 5, Άντερσον 12 (1), Ταρόλις 2, Ντίμσα 4, Ουλανόβας 1.

Νίζνι Νόβγκοροντ: Μπαμπούριν, Παραχούσκι 9, Ίβλεφ 7, Αντόνοφ, Κβοστόφ 4, Κίνσεϊ 7, Ρότσεστι 16 (2), Σαβέλιεφ 4, Κριβοσέεφ, Τόμπκινς 10 (2), Ντάνιελς 6, Γκολόβιν.

Basketball Champions League: "Έπεσε" μαχόμενο το Περιστέρι
Ολυμπιακοί Αγώνες: Παραδόθηκε η Ολυμπιακή Φλόγα στη Γαλλία
Στην κορυφή της Ευρώπης για 7η φορά ο Λευτέρης Πετρούνιας - Ιστορικό χρυσό στο Ρίμινι
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Με Πετρούσεφ στην 12άδα για το Game 2 οι «ερυθρόλευκοι»