Εφές Αναντολού - Ούνιξ Καζάν 82-76

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη φετινή Ευρωλίγκα η Εφές που έκαμψε εντός έδρας την αντίσταση της Ούνιξ Καζάν με 82-76

Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, με το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη να κυνηγάει την μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά, αλλά να μην τα καταφέρνει.

Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν στην πρώτη περίοδο όπου είχαν προβάδισμα μόλις ενός πόντου (20-19), αλλά βρίσκοντας επιθετικές λύσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο κυρίως από τον Ντοντάι Ντρέιπερ ξέφυγαν με διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45-34).

Παρόμοια εικόνα στην τρίτη περίοδο που ολοκληρώθηκε με 64-52, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν και οι Ρώσοι μείωσαν αρκετά, χωρίς πάντως να φτάσουν σε κανένα σημείο του αγώνα σε απόσταση... βολής.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ντρέιπερ με 16 πόντους (10 πρόσθεσε ο Περπέρογλου και 4 ο Λάσμε), ενώ για τους ηττημένους ο Κιθ Λάνγκφορντ σημείωσε 19. Στα χαμηλά έμεινε ο Νίκος Ζήσης με πέντε πόντους, ενώ έξι σημείωσε ο Καϊμακόγλου.

Δεκάλεπτα: 20-19, 45-34, 64-52, 82-76

Εφές Αναντολού (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι 2, Οσμάν 7 (1), Περπέρογλου 10, Σάριτς 9, Ντρέιπερ 16 (3), Κρστιτς 15, Λάσμε 4, Κορκμάζ, Τζάνινγκ 12 (2), Μπιέλιτσα 7

Ούνιξ Καζάν (Αργύρης Πεδουλάκης): Τζέιμς 13 (1), Λάνγκφορντ 19 (1), Ζήσης 5, Μπίκοφ, Λίκχοντεϊ, Σανικίτζε 7 (1), Γκουμπάνοφ 3 (1), Σοκόλοφ 2, Καϊμακόγλου 6 (2), Φίσερ 10, Τζέρελς 11 (2)

Άστον Βίλα: Πιθανή η συμμετοχή Μαρτίνες και Τίλεμανς στη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό