Ευρωλίγκα: Βαλένθια - Ολυμπιακός 68-71 (video+photos)

Όρθιος στο «Pabellon Fuente De San Luis» έμεινε ο Ολυμπιακός, παίρνοντας σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Βαλένθια με 71-68.

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη φετινή Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός, καθώς πήρε τη νίκη απέναντι στην ισπανική ομάδα σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς. Οι δύο αντίπαλοι συμβάδισαν και στα σαράντα λεπτά, με τους Πειραιώτες να εμφανίζονται πιο ψύχραιμοι στο φινάλε. Ο Κώστας Σλούκας με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 69-68 για την ομάδα του κι εν συνεχεία πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ από το Ρομέιν Σάτο. Με 2/2 βολές «κλείδωσε» τη νίκη (71-68). Ο Σαμ Βαν Ρόσομ είχε την ευκαιρία να πάει και πάλι το ματς στον πόντο, αλλά έχασε την πρώτη βολή από το δυνατό φάουλ του Βασίλη Σπανούλη, αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη, όμως το ριμπάουντ κατέληξε και πάλι στον Κώστα Σλούκα.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Βασίλης Σπανούλης με 21 πόντους, ο οποίος είχε ακόμα πέντε ασίστ, δύο ριμπάουντ, αλλά και πέντε λάθη. Ο Κώστας Σλούκας τελείωσε με 14 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ, δύο κλεψίματα και μία ασίστ και ο Ματ Λοτζέσκι είχε επίσης 14 πόντους, μαζί με πέντε ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ο Λουκ Χαραγκόντι είχε 6/7 δίποντα και συνολικά 14 πόντους, πέντε ριμπάουντ και δύο κλεψίματα, ενώ ο Ρομέιν Σάτο συνείσφερε 11 πόντους, πέντε ριμπάουντ κι ένα κλέψιμο. Ο Μίλαν Τόμιτς δεν είχε στη διάθεσή του τους τραυματίες Τρεμέλ Ντάρντεν, Γιάννη Παπαπέτρου και Γιώργο Πρίντεζη.

Η εξέλιξη του αγώνα στη Βαλένθια

Σπανούλης, Χάντερ και Μάντζαρης ήταν ζεστοί επιθετικά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 20-18 στο φινάλε του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς βελτίωσαν την άμυνά τους και επιχείρησαν να «χτίσουν» διαφορά, χωρίς όμως να τα καταφέρουν (36-38, ημίχρονο). Δεν κατάφεραν να αποσπαστούν ούτε στη συνέχεια, καθώς παρά τους «ζεστούς» Σπανούλη, Σλούκα και Λοτζέσκι δεν μπόρεσαν να αποκοπούν από τους Ισπανούς, 54-56 στο 30’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έμεινε τρία λεπτά χωρίς πόντο, με αποτέλεσμα το συγκρότημα του Βέλιμιρ Πέράσοβιτς να περάσει μπροστά με 58-56. Ωστόσο, το κοντό σχήμα που χρησιμοποίησε ο Ολυμπιακός αποδείχθηκε καταλυτικό για τη νίκη. Οι Πειραιώτες έτρεξαν σερί 8-0, ξέφυγαν στο 66-62 και παρά την ισοφάριση διά χειρός Κρέζιμιρ Λόντσαρ (66-66) δεν πανικοβλήθηκαν, φεύγοντας με το «διπλό» από τη Βαλένθια.

Δεκάλεπτα: 18-20, 36-38, 54-56, 68-71.
Βαλένθια (Περάσοβιτς): Ρίμπας 2, Βαν Ρόσομ 10 (2), Σάτο 11 (1), Λίστσουκ 3, Λούτσιτς 6 (1), Βίβες, Μαρτίνες, Μπάικς 11 (1), Λόντσαρ 8, Αγκιλάρ 3 (1), Χαραγκόντι 14.
Ολυμπιακός (Τόμιτς): Πέτγουεϊ, Χάντερ 9, Ντάνστον, Σπανούλης 21 (4), Σλούκας 14 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 9 (3), Λαφαγέτ 4, Λοτζέσκι 14.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης μέσα από το live του Onsports…