Ισοφάρισε η Βαλένθια!

Η Βαλένθια επικράτησε 81-72 της Ρεάλ, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη σειρά με τη «Βασίλισσα». Πλέον όλα κρίνονται στη Μαδρίτη!

Η ήττα από τη Ρεάλ το βράδυ της Πέμπτης στην Pabellon Fuente de San Luis δεν άφηνε περιθώρια για νέες απώλειες στη Βαλένθια. Οι «νυχτερίδες» έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο, αφού σε περίπτωση δεύτερης συνεχόμενης ήττας από τους Μαδριλένους, θα αποχαιρετούσαν την Ευρωλίγκα. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που καίγονταν για τη νίκη όμως η Ρεάλ μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει πρόωρα τη σειρά. Ο Άντε Τόμιτς έκανε το 6-10 στο 5’ όμως με σερί 5-0 η Βαλένθια πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με καλάθι του Γιαβτόκας (11-10, στο 6’).

Οι Μαδριλένοι βρήκαν λύσεις από τους Ρέγες και Βελίτσκοβιτς όμως η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς αντέδρασε άμεσα και με επιμέρους σκορ 6-0 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 17-14. Στη συνέχεια το τρίποντο του Σαβάνοβιτς έκανε το 27-24 στο 14’ ενώ ο Μίροτιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο, στέλνοντας το ματς στα ίσια. Με συνεχόμενους πόντους των Τόμιτς, Πριχιόνι και Τάκερ η Ρεάλ προηγήθηκε 29-33 ενώ το νέο τρίποντο του Τάκερ έστειλε τη διαφορά στο +5 (31-36) για τους φιλοξενούμενους στο 19’.

Πάντως η Βαλένθια έκλεισε το πρώτο ημίχρονο από τη θέση του οδηγού, αφού τα τρία συνεχόμενα τρίποντα των Κουκ, Πιετρούς και Μαρτίνεθ διαμόρφωσαν το 40-38 στο 20’!Η Ρεάλ μπήκε φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο αφού τα δυο τρίποντα του Πριχιόνι διαμόρφωσαν το 40-46 στο 23’ πριν πάρουν τη σκυτάλη ο Γιουλ και ο Ρέγες, με τη «Βασίλισσα» να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (44-50) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Η Βαλένθια πέρασε την μπάλα στη ρακέτα με τον Γιαβτόκας ενώ βρήκε λύσεις στην περιφέρεια από τον Ρίτσαρντσον, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 59-55 στο 30’.

Η αντεπίθεση των «νυχτερίδων» συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο αφού ο Κουκ έκανε το 69-60 στο 34’ έχοντας σημειώσει 14 πόντους σε αυτό το διάστημα πριν ο Λίχτσουκ διαμορφώσει το 72-64. Οι βολές του Λίχτσουκ διατήρησαν σε απόσταση ασφαλείας (76-68, στο 37’) τη Βαλένθια που τελικά διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος του ματς, πανηγυρίζοντας έτσι τη νίκη με 81-72. Πλέον όλα θα κριθούν στο πέμπτο ματς της σειράς, που θα διεξαχθεί στη Μαδρίτη την επόμενη εβδομάδα.

Δεκάλεπτα: 17-14, 40-38, 59-55, 81-72
Βαλένθια (Πέσιτς): Κουκ 16 (2) Ρίτσαρντσον 7 (1), Λίσχτσουκ 7, Μαρτίνεθ 9 (2), Πιετρούς 6, Σαβάνοβιτς 12 (1), Ντε Κολό 12, Γιαβτόκας 12.
Ρεάλ Μ. (Μολίν): Τόμιτς 20, Πριχιόνι 11 (3), Σουάρεθ 3 (1), Ρέγες 6, Μίροτιτς 3 (1), Βελίτσκοβιτς 4, Βιδάλ, Φίσερ 2, Γιούλ 9 (2), Τάκερ 14 (2).

Οι 10 διάσημοι παίκτες τυχερών παιχνιδιών που κατέληξαν στη φυλακή!
Ολυμπιακός: Τρίτη ελληνική ομάδα σε ημιτελικά Ευρώπης μετά τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR-Περιστέρι, Ολυμπιακός-Ναντ και Τσιτσιπά
Παναθηναϊκός AKTOR - Περιστέρι: Γιορτάζει με τον κόσμο του στο ΟΑΚΑ πριν τη μάχη των playoffs