Με οδηγό τον Χέρστον η Γαλατά, 84-72 τη Ζαλγκίρις

Η Γαλατάσαραϊ επικράτησε 84-72 της Ζαλγκίρις στο Κάουνας και έτσι έκανε αυτό που έπρεπε για να παραμείνει στην πρώτη τετράδα του ομίλου.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού στη Λιθουανια, οι Τούρκοι ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο και την πρωτοπορία, διατηρώντας τα ως το φινάλε και το τελικό 84-72 υπέρ της.

Η Γαλατά με πρώτο σκόρερ τον Κάρλος Αρόγιο και κορυφαίο συνολικά σε απόδοση τον Μαλίκ Χέρστον, δεν είχε προβλήματα κόντρα στη Ζαλγκίρις που περίμενε τα πάντα από τους Ντέντμον και Πότσιους, οι οποίοι ωστόσο δεν έφταναν για να αποταπεί η ήττα.

Η Γαλατά από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τις διαθέσεις της, κλείνοντας με προβάδισμα οκτώ πόντων (20-12), ενώ η Ζαλγκίρις προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστική μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αυτό είχε σαν συνέπεια να τελειώσει το ημίχρονο με μικρή διαφορά (35-38), αλλά πάντα υπέρ των Τούρκων.

Η ομάδα του Αταμάν και στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε αποφασισμένη να μην αφήσει περιθώρια στους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα η τρίτη περίοδος να τη βρει με προβάδισμα (+9). Το 66-57 υπέρ της Γαλατά θα μπορούσε να ανατραπεί, αλλά η Ζαλγκίρις δεν είχε τα αποθέματα να το κάνει, με το τελικό 84-72 υπέρ της Γαλατά να είναι φυσική συνέπεια.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 35-38, 57-66, 72-84

Ζαλγκίρις (Στομπέργκας): Γκουντάιτις, Πότσιους 14 (2), Λιπκεβίτσιους, Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 6, Γιαβτόκας 10, Γιασικεβίτσιους 5 (1), Μιλάκνις 12 (4), Κούπσας 4, Ντίμσα 2, Ντέντμον (3)

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Έρτσεγκ 7 (1), Χέρστον 16, Μαρκοϊσβίλι 13 (3), Ακιόλ, Αλντεμίρ 10, Μάτσβαν 8 (2), Αρόγιο 19 (5), Γκιουλέρ 6, Αρσλάν 5 (1), Ντόμερκαντ