Εφές Αναντολού - Παναθηναϊκός 60-65: Ναι ρε Φράγκι! (photos)

Ο Παναθηναϊκός με την αύρα και την καθοδήγηση του Αλβέρτη από τον πάγκο, νίκησε 65-60 στην παράταση την Εφές στην Πόλη και ξαναμπήκε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης στους «8» της Ευρωλίγκας

Ο Εξάστερος έβγαλε ψυχή μέσα στην Πόλη και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη που τον βάζει για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης και δίνει ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς της επόμενης εβδομάδας με τη Φενέρ στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, αλλά ο Ματσιούλις με φοβερό τρίποντο στα 10'' πριν το τέλος ισοφάρισε σε 54-54 κι έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί το «τριφύλλι» δεν γινόταν να χάσει και με τον Αντώνη Φώτση να σκοράρει έξι πόντους έφυγε με το υπερπολύτιμο διπλό 65-60.

Το ματς

Συγκέντρωση από την αρχή

Αντίθετα με τις περισσότερες φορές φέτος ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι θέλοντας από την αρχή να επιβάλλει τον… νόμο του στο «Αμπντί Ιπεκτσί». Οι «πράσινοι» παίζοντας καλή άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση προηγήθηκαν 9-3 με σουτ του Διαμαντίδη από τα έξι μέτρα στο 4’. Ωστόσο το «τριφύλλι» δεν σκόραρε για έξι λεπτά και οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7-0 πέρασαν μπροστά 10-9, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 11-10 υπέρ του Εξάστερου που σκόραρε με κάρφωμα του Λάσμε στην εκπνοή της πρώτης περιόδου.

Και τα σερί συνεχίζονταν

Έχοντας μεγάλη συγκέντρωση στο αμυντικό κομμάτι και με τον Λάσμε να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 12-17 στο 13’, «τρέχοντας» εκείνοι ένα σερί 6-0, καθώς είχαν μείνει πίσω με 12-11 αμέσως μετά την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση καθώς μέσα σε δύο λεπτά πέρασαν μπροστά 18-17 με γκολ-φάουλ του Γκονλούμ. Με τον Μπιέλιτσα να κάνει ζημιά (επτά πόντοι σε αυτό το διάστημα) οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά 22-19 αναγκάζοντας τον Αλβέρτη να καλέσει τάιμ άουτ στο 17’. Χωρίς να αλλάζει κάτι δραματικά στη συνέχεια, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 28-26.

Και το ντέρμπι καλά κρατούσε

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να παίρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (30-26) με καλάθι του Ματσιούλις, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και μ’ ένα επιμέρους σκορ 11-1 προηγήθηκαν με 37-31 στο 26’. Η ομάδα του «Φράγκι» δεν τα παράτησε και με δικό της σερί 13-5 προηγήθηκε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου 44-42, χάρη σε λέι απ του Ζακ Ράιτ στον αιφνιδιασμό.

«Βόμβα» Ματσιούλις και… παράταση

Μόνο με τρίποντα σκόραραν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 45-44 με σουτ του Μπατούκ, ο Ούκιτς έγραψε το 45-47 για να απαντήσει άμεσα ο Πλάνινιτς και με πέντε σερί πόντους έδωσε διαφορά τριών πόντων στην Εφές (50-47, 36’). Ο Μπράμος με «βόμβα» τριών πόντων ισοφάρισε 50-50, αλλά ένα καλάθι του Γκόρντον κι ένα του Πλάνινιτς έστειλε τους γηπεδούχους στο +4 (54-50). Στο τελευταίο τρίλεπτο οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να σκοράρουν με τίποτα, αλλά ένα τρίποντο του Ματσιούλις στα 10’’ για το τέλος έστειλε το ματς στην παράταση (54-54), καθώς ο Πλάνινιτς αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Η ψυχή του Εξάστερου μίλησε

Με την ψυχολογία με το μέρος τους μετά το φοβερό σουτ του Ματσιούλις ο Εξάστερος έδειξε καθαρό μυαλό και εξουδετερώνοντας όλα τα ατού του αντιπάλου έφτασε στο τεράστιας σημασίας διπλό με 65-60 έχοντας ηγέτη στο έξτρα πεντάλεπτο τον Φώτση ο οποίος σημείωσε έξι πόντους.

Δεκάλεπτα: 10-11, 26-28, 42-44, 54-54, 60-65 παρ.

Εφές Αναντολού (Βαγγέλης Αγγέλου): Οσμάν, Βασιλειάδης 10 (2), Μπατούκ 6 (2), Ερντέν 1, Γκονλούμ 9, Κιλιτσλί, Σαβάνοβιτς 6, Γκόρντον 6 (1), Πλάνινιτς 15 (1), Μπιέλιτσα 7 (1)

Παναθηναϊκός (Φραγκίσκος Αλβέρτης): Μπράμος 5 (1), Μπατίστ 6, Φώτσης 14 (3), Ούκιτς 7 (1), Λάσμε 11, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 7, Παππάς, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 8 (1), Ράιτ 7

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το LIVE του Onsports.

{coveritlive}99292a2a31{/coveritlive}

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι