Ανατροπή για Μπάγερν, 79-73 τη Ζαλγκίρις

Φλέρταρε με τους... μπελάδες η Μπάγερν Μονάχου, αλλά με καλή εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με τη Ζαλγκίρις επικράτησε 79-73 και πήρε την 4η νίκη της στο Top 16.

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς είδε τους Λιθουανούς να μπαίνουν πολύ δυνατά στην Άουντι Ντομ και να διατηρούν το προβάδισμα για μισή ώρα αγώνα, όμως, κατάφεραν στο τελευταίο δεκάλεπτο να «κλείσουν» την άμυνά τους και να επιστρέψουν από το -7, παίρνοντας σημαντική νίκη.

Η ομάδα του Σαούλιους Στομπέργκας, από την πλευρά της, άγγιξε τη δεύτερη νίκη της σε οκτώ ματς στο Top 16, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα που έχτισε με κόπο στις τρεις πρώτες περιόδους, χάνοντας επί της ουσίας στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς.

Κορυφαίος των νικητών ο Μπράις Τέιλορ με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ, με απόλυτη ευστοχία (3/3) στα τρίποντα. Άξιος συμπαραστάτης του ο Τζον Μπράιαντ με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και μια ασίστ. Για τη Ζαλγκίρις δεν έφτασε η μεγάλη εμφάνιση που έκανε ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με 15 πόντους, 3/3 τρίποντα και 4 ασίστ, ούτε και η εξαιρετική απόδοση του Ρομπέρτας Γιαβτόκας με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-40, 52-59, 79-73

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Τρούτμαν 6, Σάφαρτζικ, Τόμπσον 3, Μπενζίνγκ 11, Ντζέντοβιτς 3, Ντιλέινι 11, Ιντμπιχί 2, Σάβοβιτς 10, Τέιλορ 22, Μπράιαντ 11

Ζαλγκίρις Κάουνας (Στομπέργκας): Σιζάουσκας 3, Πότσιους 11, Λιπκεβίτσιους 3, Κλιμαβίτσιους 10, Γιανκούνας 2, Γιαβτόκας 18, Γιασικεβίτσιους 15, Μιλάκνις 3, Ντέντμον 8

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV

Παναθηναϊκός AKTOR: Στήριξη Ερντογάν σε Αταμάν για τις απειλές από Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)
Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία