Πάτησε… γκάζι και πήρε τον «εμφύλιο» η Φενέρ

Με εντυπωσιακή εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο, η Φενέρ κατάφερε να «καθαρίσει» την Εφές (71-63) μέσα στο «Αμπντί Ιπεκτσί» και να πάρει μεγάλη νίκη που τη φέρνει στο 3-4 με βάσιμες ελπίδες για πρόκριση στα νοκ-άουτ.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδειξε να έχει συνέλθει από το σοκ του Κυπέλλου Τουρκίας και των τελευταίων μέτριων εμφανίσεων, την ώρα που η Εφές Αναντολού του Βαγγέλη Αγγέλου κρατήθηκε στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής του Top-16 της Ευρωλίγκας, μόνο στα πρώτα 30’! Χαρακτηριστικό της… θάλασσας που έπιασε τους γηπεδούχους στην τελευταία περίοδο, είναι το γεγονός πως το επί μέρους σκορ έφτασε στο 14-4 για Φενέρ 1’30’’ πριν τη λήξη, με την Εφές να σκοράρει ένα καλάθι σε διάστημα οκτώ λεπτών στο δεκάλεπτο!

Καθοριστικός για τη νίκη της ομάδας του Ομπράντοβιτς, ο Λίνας Κλέιζα που πέτυχε συνεχόμενους πόντους και βοήθησε στο να «ανοίξει» η διαφορά για τη Φενέρ, με τον Τζαμόν Γκόρντον να κρατάει την Εφές για μεγάλο διάστημα στο ματς,. Όταν, όμως, η άμυνα προσαρμόστηκε πάνω του, με τον Βασιλειάδη άστοχο από την περιφέρεια και τον Πλάνινιτς σε μέτριο βράδυ, το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο και μοιραία διαμορφώθηκε το 71-63 υπέρ της Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ.

Το τουρκικό ντέρμπι, δικαιολόγησε κυρίως τον χαρακτηρισμό του στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες (24-24), ενώ στη λήξη του ημιχρόνου η ομάδα του Ομπράντοβιτς πήρε βραχεία κεφαλή (41-39). Η Εφές εξαπέλυσε… αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο, πλησίασε στους τρεις (45-42), ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο, αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι οπαδοί της Φενέρ.

Υπήρχαν και τέτοιοι στο «Αμπντί Ιπεκτσί», παρά το γεγονός ότι και στην Τουρκία η αντιπαλότητα είναι αυξημένη, όπως και στη χώρα μας. Με άμυνα… Ομπράντοβιτς και τον Κλέιζα να σκοράρει από την περιφέρεια, η Φενέρ πήρε σοβαρό προβάδισμα νίκης και τελείωσε το ματς με το υπέρ της 71-63 που τις αύξησε τις ελπίδες για πρόκριση στα προημιτελικά.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς με 15 πόντους, με τον Τζαμόν Γκόρντον να πετυχαίνει 13. Ο Κώστας Βασιλειάδης πέτυχε 10 πόντους, προσπάθησε να βοηθήσει αλλά δεν έκανε τη διαφορά. Από πλευράς Φενέρ, ο Μπογκντάνοβιτς πέτυχε 17 πόντους, ωστόσο οι 16 του Λίνας Κλέιζα ήταν πιο καθοριστικοί για τη νίκη της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 39-41, 49-54, 63-71

Εφές Αναντολού (Αγγέλου): Μπαλμπάι 4, Βασιλειάδης, 10, Μπατούκ, Ερντέν 1, Γκονλούμ 5, Σαβάνοβιτς 15, Γκόρντον 13, Πλάνινιτς 4, Μπιέλιτσα 11

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 13, Ονάν 2, Μπιέλιτσα 4, Μαχμούτογλου 3, Κλέιζα 16, Ζόριτς 8, Μπογκντάνοβιτς 17, Πρέλτζιτς 8

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV

Φώτης Ιωαννίδης: Ένας «γίγαντας» για τον φορ του Παναθηναϊκού - «Τον θέλει και η Γιουβέντους»
NBA: Δραματική πρόκριση των Σίξερς στα playoffs, «ζωντανοί» οι Μπουλς
Εργκίν Αταμάν: «Έφυγε» από τη ζωή ο πατέρας του - Η ανακοίνωση της ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR
EOKAN: «Καμία ενημέρωση για θετικό δείγμα ποδοσφαιριστή της Εθνικής Ελλάδας»