Έκλεψε τη νίκη με Σόφο!

Η Μακάμπι έκανε την έκπληξη στη Βασκονία και επικράτησε με 83-81 της Κάχα Λαμποράλ σε έναν αγώνα για γερά νεύρα, ισοφαρίζοντας τη σειρά.

Οι παίκτες της Κάχα Λαμποράλ μπήκαν δυνατά στον αγώνα και φάνηκαν να ελέγχουν τον ρυθμό στο πρώτο μισό αν και η Μακάμπι πίεζε αμυντικά, και επιθετικά έπαιρνε ανάσες κυρίως από τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη που ήταν ανίκητος απόψε κάτω από το καλάθι.Το ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 8 πόντους (46-38).

Στο τρίτο μέρος η Μακάμπι έκανε πολύ μεγάλη προσπάθεια και κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους στους Βάσκους που ήταν μονοδιάστατοι στην επίθεση και αμυντικά έκαναν αρκετά λάθη. Έτσι  μείωσαν την διαφορά στον έναν πόντο και μετέφεραν την πίεση στους παίκτες της Κάχα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο Μπατίστα και Σαν Εμετέριο μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να χαρίσουν στην ομάδα της Βασκονίας την δεύτερη νίκη της στη σειρά αλλά Πάργκο και Μπλού είχαν άλλη άποψη...και  τρέχοντας σερί 7-0 έφεραν το μάτς στα ίσια τρία λεπτά πριν το τέλος, βάζοντας φωτιά στην αναμέτρηση.

Σε εκείνο το σημείο ο Μίρζα Τελέτοβιτς προσπάθησε με εύστοχο τρίποντο να βάλει τέρμα στις ελπίδες των παικτών του Ντέιβιντ Μπλατ αλλα ο Ελιάχου απάντησε και το μάτς ξαναήρθε στα ίσια λίγα δευτερόλεπτα πρίν το τέλος(81-81).Το φινάλε ήταν εφιαλτικό για τους γηπεδούχους που είδαν τον Λόγκαν να αστοχεί σε λέι απ και τον Πάργκο να χαρίζει στην Μακάμπι μια μεγάλη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης που ήταν πραγματικός «οδοστρωτήρας» απόψε και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους. Από την Κάχα Λαμποράλ ξεχώρισαν οι Μπατίστα και Σαν Εμετέριο που πέτυχαν από 17 πόντους αλλα δεν κατάφεραν να χαρίσουν στην ομάδα τους την δεύτερη της νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-19, 46-38, 66-65, 81-83
Κάχα Λαμποράλ: Ρίμπας, Χουέρτας 13(1), Λόγκαν 12(4),  Τελέτοβιτς 16 (3), Μπατίστα , Σαν Εμετέριο 17 (2),Όλεσον, Μπάρατς 6
Μακάμπι: Πάργκο 13, Χέντριξ 4, Μπλού 18 (4), Ελιάχου 7, Πνίνι 6, Μπερστάιν, Εϊντσον 2, Μακβαν 1, Πέρκινς 10, Σχορτσιανίτης 22.

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Ο ελίτ Τσβάιερ διευθύνει τη ρεβάνς των ημιτελικών
Premier League: Απορρίφθηκε η έφεση της Νότιγχαμ Φόρεστ, παραμένει η αφαίρεση βαθμών - Η βαθμολογία
Επίθεση με καυστικό οξύ: Στην εντατική 26χρονος διεθνής ποδοσφαιριστής (vid)
Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του καθοριστικού Game 5