Παναθηναϊκός: Ονειρική ανατροπή, οδυνηρό φινάλε (photos)

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην Ισπανία από την Λαμποράλ Κούτσα με 79-77, κάνοντας μια ακόμη ονειρική επιστροφή από το -21 και χάνοντας την ευκαιρία στο τελευταίο δευτερόλεπτο να πάρει το ματς από άστοχο τρίποντο του Διαμαντίδη

Οι πράσινοι αποφάσισαν να εμφανιστεί στο παρκέ του «Fernando Buesa Arena» με 20 λεπτά καθυστέρηση, ενώ μετά από μια πολύ μεγάλη ανατροπή Διαμαντίδης και Ούκιτς «δώρισαν» τη νίκη στην Λαμποράλ

Για ένα ακόμα παιχνίδι, πάντως, αποδείχθηκαν άξιοι της… τύχης τους, πληρώνοντας τις δικές τους επιλογές και γνωρίζοντας την ήττα στην Ισπανία με 79-77. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει και με 21 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην συνέχεια πραγματοποίησε μια τεράστια ανατροπή, αλλά στο τέλος οι λάθος επιλογές των Ούκιτς και Διαμαντίδη του στοίχισαν ένα πολύ σημαντικό, για τη συνέχεια, «διπλό».

Το ματς ξεκίνησε με τους ακριβώς… αντίθετους όρους από εκείνον στην Κύπρο. Αυτήν την φορά οι παίκτες της Λαμποράλ ήταν εκείνοι που τα έβαζαν όλα, ενώ οι παίκτες του Παναθηναϊκού σκόραραν με το… σταγονόμετρο. Οι παίκτες του Σέρχιο Σκαριόλο με την έναρξη του παιχνιδιού ευστόχησαν σε τρία συνεχόμενα τρίποντα και προηγήθηκαν με 9-0 βάζοντας… φωτιά στις εξέδρες του «Fernando Buesa Arena» και πιάνοντας στον.. ύπνο τους φιλοξενούμενους. Τους φιλοξενούμενους που σκόραραν μόνο από βολές, 9-4, όντας για πέντε ολόκληρα λεπτά χωρίς καλάθι εντός πεδιάς. Ο πρώτος που σκόραρε, εκτός βολών, ήταν ο Διαμαντίδης ο οποίος με σουτ τριών πόντων έκανε το 13-7 στο 5’. Όμως οι γηπεδούχοι ήταν σε… εκπληκτικό βράδυ και με απίστευτη ευστοχία από τα 6.75 μέτρα αλλά και με εύκολους πόντους από Πλέις και Μπιέλιτσα πήγαν το σκορ στο 21-7. Εκεί απάντησε ο Γιόνας Ματσιούλις εις διπλούν με το… ίδιο νόμισμα, 21-13, αλλά οι Βάσκοι ήταν από.. άλλο πλανήτη. Την στιγμή που ο Παναθηναϊκός έβρισκε τον δρόμο από την γραμμή των βολών, εκείνοι με συνολικά 7/8 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο «εκτόξευσαν» την διαφορά στους 15 πόντους, 34-19, με τον Σαν Εμετέριο να έχει ήδη 12 πόντους με 4/4 τρίποντα και τον Παναθηναϊκό στο πρώτο δεκάλεπτο να μην έχει ευστοχήσει σε σουτ δύο πόντων (0/3).

Μάζεψε τα… ασυμμάζευτα

Δώδεκα λεπτά μετά την έναρξη του παιχνιδιού ο Ρόκο Λένι Ούκιτς σημείωσε το πρώτο δίποντο της ομάδας του κάνοντας το 36-21, αλλά ο Σαν Εμετέριο συνέχιζε το εκπληκτικό του ρεσιτάλ και με το πέμπτο τρίποντό του σε ισάριθμες προσπάθειες έκανε το 39-21. Οι Βάσκοι ήταν κάτι περισσότερο από εντυπωσιακοί και εκμεταλλευόμενοι και την παραμικρή αμυντική αδυναμία του Παναθηναϊκού σημείωναν double score. Είναι χαρακτηριστικό πως Μπιλέιτσα και Πλέις έπαιζαν χωρίς αντίπαλο στο «ζωγραφιστό», τελειώνοντας στο.. χαλαρό όλες τις φάσεις. Ο Χοτζ πετύχαινε το 9ο τρίποντο της ομάδας του σε 10 προσπάθεια και το σκορ γινόταν 42-21, μόλις στο 13ο λεπτό. Η αλήθεια είναι ότι τον Παναθηναϊκό τον κρατούσε στο ματς μόνο ο Δημήτρης Διαμαντίδης. Επιθετικά ο αρχηγός έδινε λύσεις και με δύο τρίποντα μείωσε σε 45-24, αλλά στην άμυνα οι «πράσινοι»… έμπαζαν από παντού. Ο Ούκιτς στο 16’ με ένα ακόμα σου τριών πόντων έκανε το 47-30 με τους παίκτες του Πεδουλάκη να προσπαθούν να μαζέψουν ότι προλαβαίνουν για να πάνε στα αποδυτήρια με την μικρότερη δυνατή διαφορά. Οι Ισπανοί όμως ήταν ασταμάτητοι. Ο Κελάτι με το 10ο τρίποντο της ομάδας του έκανε το 50-30 και… συνέχισε να κόβει τα πόδια των «πράσινων». Ο Παναθηναϊκός όμως έδειχνε να έχει ακόμα αποθέματα. Οι «πράσινοι» άρχισαν να «χτυπάνε» μέσα από το καλάθι και με μεγάλο τρίποντο του Ματσιούλις στην λήξη του ημιχρόνου έκαναν σερί 0-7 και το 55-37 έγινε 55-44.

Απίστευτη ανατροπή ο Παναθηναϊκός

Με τρεις βολές του Στεφάν λάσμε και του Γιόνας Ματσιούλις ο Παναθηναϊκός ρίχνει την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους. 55-47 και πλέον έχει μπει για τα καλά στο παιχνίδι. Η Λαμποράλ βρήκε τον δρόμο γι το καλάθι του Παναθηναϊκού μετά από 4:30 λεπτά… αφλογιστίας και το σκορ πήγε και πάλι στους 10 πόντους, 57-47. Οι «πράσινοι» έχουν αρχίσει και «σφίγγουν» πάρα πολύ την άμυνά τους, με τον Ούκιτς να κλέβει και με καλάθι στον αιφνιδιασμό να κάνει το 57-51. Μία ακόμα καλή άμυνα και κλέψιμο με τον Ματσιούλις αυτήν την φορά να πετυχαίνει γκολ-φάουλ και το παιχνίδι να παίρνει… φωτιά με το σκορ στο 57-54 στο 25’.  Ματσιούλις και Φώτσης έχουν πραγαμτοποιήσει εντυπωσιακή εμφάνιση (κυρίως στην άμυνα) με τον Έλληνα παίκτη να πετυχαίνει τεράστιο τρίποντο και να φέρνει το ματς στα ίσια 57-57. Στο 28’ ο Δημήτρης Διαμαντίδης με ½ βολές έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα του, 57-58, αλλά η Λαμποράλ απάντησε άμεσα και προηγήθηκε με 62-58, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει πόντους από τον Τζέιμς Γκιστ και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με 65-62.
Ο Διαμαντίδης με ένα ακόμα τρίποντο, απέδειξε ότι είναι στο… βράδυ του και μείωσε σε 67-65, με την ομάδα όμως του Σέρχιο Σκαριόλο να βρίσκει τον τρόπο να αντιδράσει και με καλάθι του Ερτέλ να προηγείται και πάλι με 73-65 στο 34’. Την στιγμή που ο Ούκιτς κρατάει με προσωπικές του φάσεις τον Παναθηναϊκό… ζωντανό, ένα λάθος του Γκιστ στην άμυνα δίνει την δυνατότητα στον Ερτέλ να πετύχει ένα ακόμα τρίποντο με το σκορ να είναι στο 76-68 στο 35’. Ο Παναθηναϊκός σε μία από τις καλύτερες στιγμές της βραδιάς του κυκλοφόρησε την μπάλα… μαγικά και ο Διαμαντίδης με τρίποντο έκανε το 76-71, ενώ ο Ματσιούλις με ένα ακόμα γκολ-φάουλ μείωσε ακόμα περισσότερο, 76-74 ενώ απέμεναν τρία λεπτά για να λήξει το παιχνίδι. Με το σκορ να μένει κολλημένο στο 77-74 ο Ούκιτς έχει χάσει σε τρεις συνεχόμενες επιθέσεις την ευκαιρία να μειώσει ή και να ισοφαρίσει. Στα 44 εναπομείναντα δευτερόλεπτα ο Μπιέλιτσα έκανε το 79-74. Ο Φώτσης στα 32 δεύτερα κάνει το 79-77 και ο Διαμαντίδης χάνει μια τεράστια ευκαιρία με ένα… ανεξήγητο τρίποντο για να πάει το ματς στην παράταση, είτε να δώσει την νίκη στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 34-19, 55-44, 65-62, 79-77

Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Μαινόλντι, Βαν όστρουμ, Χάμιλτον 2, Ντιόπ, Καουκένας 6, Χοτζ 6, Σαν Εμετέριο 15, Πλέις 9, Χουέρτελ 10, Κελάτι 8, Γέλινεκ 6, Μπιέλιτσα 17

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος, Κάρι, Μπατίστ 2, Φώτσης 6, Ούκιτς 14, Λάσμε 1, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 19, Γκιστ 6, Παππάς 4, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 19