Μακάμπι Τελ Αβίβ: Ο νόμος του Σοφοκλή

Με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη να κάνει την καλύτερή του φετινή εμφάνιση η Μακάμπι Τελ Αβίβ επιβλήθηκε 78-76 του Ερυθρού Αστέρα στη Σερβία για την 7η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας στον τέταρτο όμιλο, στον οποίο βρίσκεται και ο Παναθηναϊκός.

Ο διεθνής σέντερ είχε 22 πόντους (9/10 δίποντα, 4/8 βολές), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 16:29 λεπτά παιχνιδιού και ήταν ο καλύτερος παίκτης των νικητών που πέτυχαν την 5η νίκη τους.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, με τους Ισραηλινούς να ξεφεύγουν στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά τους Σέρβους να μην τα παρατάνε και να κάνουν ξανά ντέρμπι τον αγώνα, τον οποίο έχασαν στις λεπτομέρειες.

Για τους ηττημένους που έμειναν στις δύο νίκες και είναι σε δύσκολη θέση αναφορικά με την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση, ξεχώρισε ο Ιβάν Ραντένοβιτς με 12 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 33-35, 46-62, 76-78.

Δείτε τα αποτελέσματα, τη βαθμολογία και το πρόγραμμα της Ευρωλίγκας μέσα από τα στατιστικά του Onsports εδώ.

Μεγάλη κερδισμένη η Nova με Παναθηναϊκό AKTOR, Ολυμπιακό στο Final Four της EuroLeague!
Live Ολυμπιακός – Άστον Βίλα: Το ραντεβού με την ιστορία για τους «ερυθρόλευκους»
ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR: «Αδύνατο να καλύψουμε τη ζήτηση για εισιτήρια»
Ολυμπιακός – Άστον Βίλα: Οι ενδεκάδες του μεγάλου αγώνα