«Βασιλικό» προβάδισμα!

Η Ρεάλ ζορίστηκε κόντρα στη Βαλένθια όμως επικράτησε 71-65 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final-4 της Ευρωλίγκα.

Η ήττα σε «νεκρό» χρόνο από τη Μάλαγα στο τελευταίο κρας τεστ της Ρεάλ πριν από τα playoffs της Ευρωλίγκα ήταν ένα δυνατό… ηλεκτροσόκ για τη «Βασίλισσα» ενόψει των αναμετρήσεων με τη Βαλένθια κι ενώ οι νίκες των δυο ομάδων στην ACB είναι μοιρασμένες. Οι Μαδριλένοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 10-4 στο 4’ με τους Γιούλ, Σουάρεθ και Πριχιόνι να τιμωρούν τους φιλοξενούμενους με το περιφερειακό σουτ.

Η Βαλένθια μείωσε σε 12-7 με τον Λίχτσουκ ωστόσο πέντε «αναπάντητοι» πόντοι του Γιούλ έστειλαν τη διαφορά στο +10 (17-7) για τη Ρεάλ στα μέσα της πρώτης περιόδου. Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς μάζεψε το σκορ με τον Ρίτσαρντσον όμως η «Βασίλισσα» διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα αφού έβρισκε λύσεις από τον Τάκερ και τον Πριχιόνι, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 20-18.

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο αφού ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στη Βαλένθια, κάνοντας το 22-23 με τρίποντο στο 12’. Ακολούθησε ένα… ρεσιτάλ αστοχίας για τις δυο ομάδες που έμειναν χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά, πριν ο Πιετρούς κάνει το 22-24 με 1/2 βολές! Η Ρεάλ απάντησε άμεσα, με τον Σουάρεθ αρχικά να δίνει ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους κάνοντας το 27-26 και τον Ρέγες να διατηρεί τη «Βασίλισσα» στη θέση του οδηγού με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, διαμορφώνοντας το 33-32 στο 20’.

Η «Βασίλισσα» προσπάθησε να ξεφύγει στην τρίτη περίοδο όταν ο Γιούλ έστειλε τη διαφορά στο +7 (43-36) στο 24’ ωστόσο με επιμέρους σκορ  9-0 και κορυφαίους τους Γιαβτόκας, Ντε Κολό και Μαρτίνεθ η Βαλένθια έκανε το 43-45! Με νέο λέι απ του Μαρτίνεθ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 45-49 ωστόσο τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Μίροτιτς έστειλαν ξανά το ματς στα ίσια (49-49, στο 29’). Τελικά η Βαλένθια έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 52-53, αφού ο Ντε Κολό ευστόχησε σε δυο βολές και έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους!

Παρ’ όλα αυτά οι Μαδριλένοι δεν ήταν διατεθειμένοι να χάσουν έτσι εύκολα το πλεονέκτημα της έδρας. Ο Άντε Τόμιτς το πήρε προσωπικά, δίνοντας σημαντικές λύσεις στη Ρεάλ ενώ ο Νίκολα Μίροτιτς με 2/2 βολές έκανε το 60-57 στο 34’. Ο Γιαβτόκας διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της Βαλένθια αφού μείωσε σε 62-61 ενώ ο Ντε Κολό έκανε το 64-65 στο 39’, βάζοντας «φωτιά» στο παιχνίδι! Ο Μίροτιτς έκανε το 66-65, ο Ντε Κολό αστόχησε σε προσπάθεια για δύο πόντους πριν ο Μίροτιτς με τρίποντο διαμορφώσει το 69-65, βάζοντας τις βάσεις για το 1-0 των Μαδριλένων. Η Ρεάλ επικράτησε 71-65 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final-4 της Ευρωλίγκα.

Δεκάλεπτα: 20-18, 33-32, 52-53, 71-65.
Ρεάλ Μ. (Μολίν): Τόμιτς 14, Πριχιόνι 6 (1), Σουάρεθ 9 (2), Ρέγες 10, Μίροτιτς 11 (1), Βελίτσκοβιτς, Μπέγκιτς, Φίσερ 6, Γιούλ 11 (1), Τάκερ 4.
Βαλένθια (Πέσιτς): Κουκ, Ρίτσαρντσον 6, Λίσχτσουκ 10, Ναβάρο 2, Μαρτίνεθ 13 (1), Πιετρούς 3, Σαβάνοβιτς 5 (1), Ντε Κολό 15 (1), Γιαβτόκας 11.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»