Άνοιξε το σκορ η Κάχα

Η Κάχα Λαμποράλ δυσκολεύτηκε κόντρα στην Μακάμπι αλλά κατάφερε τελικά να πάρει την νίκη στην έδρα της με 76-70 και να κάνει το 1-0 στη σειρά.

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ και πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Σ’ εκείνο το χρονικό σημείο ξύπνησαν οι Σαν Εμετέριο  και Μπάρατς και χάρισαν στους γηπεδούχους  προβάδισμα   12 πόντων στο δεκάλεπτό.(26-14).

Μετά το αρχικό σοκ η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έδειξε να επανέρχεται και με μεγάλη προσπάθεια στην άμυνα κατάφερε να ισορροπήσει κάπως τον αγώνα χωρίς όμως να καταφέρει να πλησιάσει στο σκορ . Η τρίτη περίοδος ανήκε στους παίκτες της Μακάμπι που προσπάθησαν πολύ να επανέλθουν στο παιχνίδι και κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό, μειώνοντας την διαφορά με κορυφαίο τον Ρίτσαρντ Χέντριξ που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Μακάμπι προσπάθησε να πιέσει την Κάχα και να της δημιουργήσει προβλήματα και ως ένα σημείο τα κατάφερε μειώνοντας στους 4 πόντους τη διαφορά τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Τελικά η Κάχα με την βοήθεια του κόσμου της κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα και να εκμεταλλευτεί με τον καλύτερο τρόπο το πλεονέκτημα έδρας κάνοντας το 1-0 στη σειρά. Ο Σοφοκλής Σχορτιανίτης δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και έμεινε στους 4 πόντους για την Μακάμπι ενώ κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Στάνκο Μπάρατς που σκόραρε 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-14, 46-32, 61-55, 76-70

Κάχα Λαμποράλ:Ρίμπας 5(1), Χουέρτας 8 (3), Λόγκαν 14(4), Τελέτοβιτς 12 (2), Μπατίστα 7, Σαν Εμετέριο 13 (3), Όλεσον, Μπάρατς 17(1).

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Πάργκο 7 (1), Χέντριξ 16, Μπλου 7 (1), Ελιάχου 12, Πνίνι 3(1), Έιντσον 11, Μακβαν , Πέρκινς 10, Σχορτσιανίτης 4

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Χωρίς Μπάλντγουϊν στο Game 2 με τον Παναθηναϊκό
Super League: "Αγκαλιά" με τον τίτλο η ΑΕΚ!
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 3-0: Βήμα τίτλου με εμφάνιση... Πρωταθλήτριας για την «Ένωση»
Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Γκέλαρε στη Θεσσαλονίκη