Νύχτα ντροπής για τη Ρεάλ...

Μόνο στο... ύψος της δεν στάθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης, γνωρίζοντας μέσα στο σπίτι της την ήττα από τη Μάλαγα 74-77, γεγονός που κρατά ζωντανή την Ουνικάχα στην υπόθεση της διεκδίκησης της πρόκρισης στα Play Offs της Euroleague.

H «βασίλισσα» έδωσε δικαιώματα με την αποψινή της παρουσία και πλέον ο Παναθηναϊκός θα κληθεί να αντιμετωπίσει και αυτού του είδους τα «παράξενα» αποτελέσματα, ξεκινώντας από την αναμέτρηση που ακολουθεί κόντρα στη Ρεάλ, επιδιώκοντας να την οδηγήσει σε μια ακόμη ήττα που θα της δημιουργήσει σοβαρότατο πρόβλημα, ενδεχομένως και για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης.

Η ομάδα της Μαδρίτης είδε τους Ανδαλουσιανούς να φεύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα, πραγματοποιώντας κάκιστη εμφάνιση, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, όπου έδειξαν πως δεν μπορούσαν να… ακολουθήσουν τον… ρυθμό των φιλοξενούμενων. Η Μάλαγα μπήκε δυνατά στον αγώνα και πήρε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά φτάνοντας στο +7 (11-4), ωστόσο, οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ανέβασαν… στροφές και με σερί 17-4, έφτασαν προηγούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-15.

Μάλιστα, η Ρεάλ έφτασε τη διαφορά στο +12 στο 15’ (35-23), ωστόσο, η Μάλαγα… επέστρεψε και έκλεισε το ημίχρονο μειώνοντας σε 40-32. Όμως, στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν… αλλαγμένοι και μετέτρεψαν την αναμέτρηση σε… παράσταση για έναν ρόλο, κλείνοντας την περίοδο προηγούμενοι με 60-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Ρεάλ προσπάθησε να… μαζέψει τη διαφορά, η Μάλαγα την κρατούσε με σχετική… ευκολία στο πρώτο μισό της περιόδου, ωστόσο, στο τέλος, η «Βασίλισσα» προσπάθησε για την ανατροπή φτάνοντας στον έναν πόντο, 68-67 3:54 πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, όμως με νέο… ντεμαράζ η Μάλαγα πήρε τελικά τη νίκη με 77-74.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 40-32, 53-60, 74-77

Ρεάλ Μαδρίτης: Ντρέιπερ, Σουάρες 3, Ρέγιες 6, Μίροτιτς 12, Ροντρίγκεζ 17, Χετσεχαϊμερ 6, Μπέγκιτς 4, Κάρολ 10, Γιουλ 9, Σλότερ 7.

Ουνικάχα: Σιμόν 18, Γουίλιαμς 3, Λίμα 2, Πάνκο 3, Βιδάλ, Ουρτασούν 4, Κάλογουεϊ 9, Πέροβιτς 7, Βάσκεθ 10, Ζόριτς 21, Ντράγκιτς.

ΑΕΚ: Ζητά την προσοχή των οπαδών - «Το γήπεδο είναι περιουσία όλων»