Προκρίθηκε η Βαλένθια!

Η Βαλένθια επικράτησε 82-68 της Φενέρ, κάλυψε τη διαφορά της ήττας (75-73) στην Κωνσταντινούπολη και προκρίθηκε στα προημιτελικά της Ευρωλίγκα!

Το διπλό επί της Ζαλγκίρις σε συνδυασμό με την ήττα της Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ από τον Ολυμπιακό στην Κωνσταντινούπολη έδωσε παράταση ζωής στη Βαλένθια που σήμερα τα έπαιξε όλα για όλα κόντρα στους Τούρκους! Η διαφορά της ήττας (75-73) στη Sinam Erden Arena δεν ήταν… απαγορευτική για τις «νυχτερίδες» του Σβέτισλαβ Πέσιτς που ήθελαν νίκη με τουλάχιστον τρεις πόντους για να σφραγίσουν εισιτήριο για τα πλέι οφ κόντρα στη Φενέρμπαχτσε που προκρινόταν ακόμα και με ήττα μέχρι δυο πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» με τον Λαβρίνοβιτς (2-6 στο 2’) όμως τα δυο «κολλητά» τρίποντα του Σαβάνοβιτς έδωσαν για πρώτη φορά το προβάδισμα στη Βαλένθια, κάνοντας το 8-6 στο 4’. Ο ανεβασμένος Εμίρ Πρέλτζιτς διαμόρφωσε το 13-15, όμως ο Κουκ έκανε το 15-15 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Φενέρ ξέφυγε με +4 (20-24) με λέι-απ του Σον Μέι στο 15’ πριν ξεκινήσει το ξέσπασμα των γηπεδούχων!

Τα τρίποντα των Νταβίντ Ναβάρο, Ομάρ Κουκ και οι προσπάθειες του Νάντο Ντε Κολό διαμόρφωσαν το 35-28 στο 19’ ενώ οι Τούρκοι τα περίμεναν όλα από τον Μάρκο Τόμας. Το ημίχρονο έκλεισε στο +7 (39-32) για τις «νυχτερίδες» που έδειχναν να ελέγχουν το ματς.

Η Βαλένθια μπήκε με το… γκάζι πατημένο στο δεύτερο ημίχρονο, αφού το τρίποντο του Μαρτίνεθ στο 23’ διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας (44-36) για τους γηπεδούχους. Η Φενέρ προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά με τον Πρέλντζιτς αφού τα συνεχόμενα τρίποντα του Μαυροβούνιου έκαναν το 48-47 στο 27’ όμως η Βαλένθια βρήκε λύσεις από τον Όγκαστιν που με τέσσερις προσωπικούς πόντους διαμόρφωσε το 54-47 λίγο πριν από τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Νέβεν Σπάχια μείωσε σε 63-58 με τον Σαβάς όμως η Βαλένθια «έτρεξε» σερί 7-0 και προηγήθηκε με +12 (70-58) με τρίποντο του Ντε Κολό στο 36’! Το τρίποντο του Πρέλντζιτς και το λέι απ του Λαβρίνοβιτς κράτησαν ζωντανή τη Φενέρ (72-66) στο 38’ αλλά μέχρι εκεί… Οι γηπεδούχοι δεν ήταν διατεθειμένοι να πετάξουν την ευκαιρία στα σκουπίδια και με επιμέρους σκορ 10-2 έφτασαν στη σπουδαία νίκη  με 82-68 και την πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα!

Δεκάλεπτα: 15-15, 39-32, 59-52, 82-68

Βαλένθια (Πέσιτς): Κουκ 6 (1), Ογκούστιν 8, Ρίτσαρντσον 5 (1), Λίσχτσουκ 6, Ναβάρο 5 (1), Μαρτίνεθ 8 (2), Πιετρίς, Σαβάνοβιτς 14 (2), Ντε Κολό 15 (2), Γιαβτόκας 15.

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Σπάχια): Ούκιτς 13 (1), Ονάν, Λαβρίνοβιτς 11, Γιασικεβίτσιους 4, Πεκέρ, Σαβάς 11, Κίνσεϊ, Τόμας 5, Μέι 4, Πρέλντζιτς 20 (3).