Κόκκινο «εξπρές» για Βαρκελώνη

Οι υποχρεώσεις του Ολυμπιακού στο top 16 ολοκληρώθηκαν και τώρα πλέον όλα τα βλέμματα στρέφονται στην σειρά των αγώνων με την Σιένα που θα ξεκινήσουν στις 22 Μαρτίου, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλιάς.

Σε έναν αγώνα καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα οι Πειραιώτες επικράτησαν της Ζαλγκίρις Κάουνας με σκορ 78-64.
Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ξεκίνησε με μεγαλύτερο ενθουσιασμό τον αγώνα και προηγήθηκε με 2-6 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς πήρε τάιμ άουτ και οι παίκτες του επέστρεψαν στο παρκέ «μεταμορφωμένοι», σερί 11-0 και σκορ 13-6 στο 5ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν την διαφορά στο καλάθι, 15-13 στο 7ο λεπτό. Ο «Ντούντα» και πάλι από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε ότι θα μοιράσει τον χρόνο στους παίκτες του και θα δώσει ανάσες αλλά και λεπτά συμμετοχής σε όσους δεν αγωνίζονται πολύ. Η Ζαλγκίρις κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά με 1 πόντο, 20-19.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν να έχουν ενέργεια αλλά κάποιες βιαστικές επιλογές στην επίθεση δεν τους άφηναν να βρουν ρυθμό και να χτίσουν μια διαφορά που θα τους βοηθούσε να ξεφύγουν στον σκορ. Οι Λιθουανοί έβρισκαν λύσεις από τους Πλεϊστεντ και Μπράουν στην επίθεση, 27-26 μπροστά οι φιλοξενούμενοι στο 15. Ο Ολυμπιακός πίεσε περισσότερο στην άμυνα και προσπάθησε να τρέξει στον αιφνιδιασμό, 5 συνεχόμενοι πόντοι από τον Χαλπερίν και 7 από τους Νίλσεν και Μαυροκεφαλίδη έβάλαν μπροστά τους Πειραιώτες με 7, 39-32 στο 18ο λεπτό. Σκορ ημιχρόνου 41-34.
Και πάλι οι κυπελλούχοι Ελλάδας δεν μπορούσαν να πάρουν διαφορά στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ράσο Νεστέροβιτς με δικές του προσπάθειες σε άμυνα και επίθεση έδωσε «αέρα» 7 πόντων στους Πειραιώτες 48-41, στο 25ο λεπτό. Για ένα ακόμη ματς ο Σλοβένος σέντερ ήταν καταπληκτικός, γρήγορα γρήγορα έγινε ο πρώτος σκορερ του αγώνα με 16(29ο λεπτό) ενώ βοηθούσε σε μεγάλο βαθμό την αμυντική λειτουργία. Η Ζάλγκιρις έδειχνε να μην έχει λύσεις με αποτέλεσμα να μείνει πίσω με 9 πόντους 56-47 στο 29ο λεπτό. Η 3η περίοδος τελείωσε με τον Ολυμπιακό να προηγείται 58-49.

Όταν η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς πίεζε στην άμυνα όλα φαίνονταν εύκολα.Καλάθι από τον Σπανούλη και κλέψιμο- ασσίστ του Παπαλουκά στον Χαλπερίν δίνουν διαφορά 11 πόντων, 62-51 στο 31ο λεπτό. Οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν για λίγο το «γκάζι» και αυτό τους έφτασε στο να προηγηθούν με 13 πόντους 70-57 στο 35. Ο Νεστέροβιτς(20 πόντοι) μοίραζε τις τάπες σαν «φιστίκια» και οι Πειραιώτες έτρεχαν στον αιφνιδιασμό, επιμέρους σκορ 12-2 και η διαφορά στους 19, 76-57 στο 38. Ο Ολυμπιακός έκανε 1 μόλις ήττα στο ΤΟΠ16 αυτή της πρώτης αγωνιστικής από την Φενερμπαχτσέ από εκεί και πέρα δεν έχασε κανένα άλλο αγώνα. Τελικό σκορ σο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας 78-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 41-34,58-49,78-64.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 4, Νεστέροβιτς 20, Σπανούλης 10, Μαυροκεφαλίδης 6, Γλυνιαδάκης 4, Νίλσεν 3, Παπανικολάου, Έρτσεγκ 2, Τεόντοσιτς 5 (1), Χαλπερίν 12 (2), Γκόρντον 12.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζούρος): Μπράουν 7 (1), Πόσιους 5 (1), Καλνιέτις 16, Ντελινικάϊτις 8 (2), Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 5, Κουζμίνσκας, Μιλάκνις, Μαριάνοβιτς 8, Κόλινς 4, Πλέιστεντ 11.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης ΕΔΩ.

* Πριν από την έναρξη του αγώνα 20-30 άτομα προσπάθησαν να μπουν χωρίς εισιτήρια στο γήπεδο και δημιουργήθηκε ένταση.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Επανέρχεται η Γαλατασαράι για τον Ερικσεν
Πολωνία: Ενισχύει με στρατό τους Ολυμπιακούς Αγώνες
Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)
Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του