Οριστικά πρώτη η Ρεάλ

Τη 5η νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης στο TOP 16 επικρατώντας της Παρτιζάν εκτός έδρας με 61-56.

Οι «Μαδριλένοι» επέβαλαν τον ρυθμό τους στο πρώτο ημίχρονο και έδειξαν ότι πήγαν στο Βελιγράδι για να σφραγίσουν την πρωτιά του ομίλου. Στο πρώτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Έτορε Μεσίνα πήρε μία μικρή διαφορά με 15-12, ωστόσο αυτή μεγάλωσε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου όπου ολοκληρώθηκε με 33-18 υπέρ των φιλοξενουμένων που έπαιξαν εξαιρετική άμυνα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και έτρεξαν ένα σερί 16-2, ωστόσο η Ρεάλ δεν άφησε την Παρτιζάν να κάνει το παιχνίδι της και κράτησε το προβάδισμα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 36-44, ενώ στην τελευταία περίοδο η ισπανική ομάδα κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος επικρατώντας με 61-56. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Άντε Τομιτς ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-15, 18-33, 36-44, 56-61.
Παρτιζάν (Γιοβάνοβιτς):Γιέρελς, Κέτσμαν 11, Κλόμπουτσαρ 6 (1), Γιαραμάζ, Λούτσιτς, Μιλοσάβλιεβιτς, Κάτιτς 14, Τζαβάι 6, Γκιστ 4, Βέσελι 15.
Ρεάλ Μαδρίτης (Μεσίνα): Τόμιτς 21, Πριτζιόνι, Σουάρες, Μίτροβιτς 13, Ροντρίγκεζ 10, Βελίτσκοβιτς 1, Μπέγκιτς, Φίσερ 3, Γιουλ 13 (1), Τάκερ.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)