«Κλείδωσε» κορυφή η Μπάρτσα!

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Μακάμπι με 92-85 στην παράταση (73-73 κ.α.) και περιμένει με πλεονέκτημα έδρας τον δεύτερο από τον όμιλο του Παναθηναϊκού.

Έχοντας εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα από την προηγούμενη αγωνιστική, Μακάμπι και Μπαρτσελόνα τέθηκαν αντιμέτωπες στο Τελ Αβίβ με φόντο την πρώτη θέση στον 6ο όμιλο και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά. Οι Καταλανοί παρατάχθηκαν στο γήπεδο με «προίκα» το +10 από τη νίκη (81-71) στη Βαρκελώνη όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν φουριόζοι μπροστά στον κόσμο τους που κατέκλυσε τη NOKIA Arena!

Η Μακάμπι «χτύπησε» μέσα στη ρακέτα με τον Σχορτσιανίτη που έκανε το 7-4 στο 3’, η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 7-6 με 2/2 βολές του Πέροβιτς όμως η «ομάδα του λαού» πάτησε… γκάζι και ξέφυγε νωρίς-νωρίς με +10 πόντους, αφού ο Έιντσον με τρίποντο διαμόρφωσε το 16-6 στο 5’! Παρ’ όλα αυτά ο Μόρις αρχικά και ο Σάδα στη συνέχεια κράτησαν την «Μπάρτσα» κοντά στο σκορ, μειώνοντας σε 21-16 πριν ο Πάργκο με νέο τρίποντο γράψει το 24-16 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι κάλυψαν για πρώτη φορά τη διαφορά της ήττας στο πρώτο παιχνίδι όταν ο Μάτσβαν έκανε το 28-16 στο 12’ αλλά η Μπαρτσελόνα έβρισκε λύσεις από τους Άντερσον, Ίνγκλες. Ο Ελιάχου διατήρησε το προβάδισμα για τους Ισραηλινούς σε διψήφιο νούμερο κάνοντας το 35-25 στο 17’ ενώ οι Καταλανοί προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά με τον Βάσκεθ, ο οποίος διαμόρφωσε το 39-30 στο 20’.

Ο Ναβάρο… ξύπνησε στην τρίτη περίοδο, μειώνοντας σε 42-37 για την Μπαρτσελόνα στο 22’ ενώ με νέο τρίποντο του «La Bomba» οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά στους τέσσερις (46-42 στο 24’). Η Μακάμπι αντέδρασε στο ξέσπασμα της «Μπάρτσα» με τον Χέντριξ ωστόσο ο Ναβάρο με νέα εύστοχη προσπάθεια πίσω από τα 6.75μ. μείωσε σε 52-50! Παρ’ όλα αυτά η «ομάδα του λαού» διατήρησε το προβάδισμα, με τον Πάργκο να διαμορφώνει το 60-54 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Οι Καταλανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη αφού ο Άλαν Άντερσον με τρίποντο στο 33’ έφτασε τους δέκα προσωπικούς πόντους και έδωσε το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα για πρώτη φορά στο παιχνίδι, κάνοντας το 61-63! Ο Σχορτσανίτης ισοφάρισε σε 68-68 με 2/2 βολές στο 37’, ο Άντερσον απάντησε με τον ίδιο τρόπο κάνοντας το 69-72 στα -65’’ ενώ ο Πέρκινς στα -46’’ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και μείωσε σε 71-72.

Οι Ισραηλινοί είχαν δυο φορές την ευκαιρία να σκοράρουν με τους Μπλου, Πάργκο, ο Λόρμπεκ με 1/2 βολές στα -3.6’’ έκανε το 71-73 ενώ το ανόητο φάουλ του Άντερσον έστειλε τον Ντορόν Πέρκινς στη γραμμή των βολών στα -1.4’’! Ο παίκτης της Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε το δώρο της Μπαρτσελόνα και ισοφάρισε σε 73-73 στέλνοντας το ματς στην παράταση αφού ο Ναβάρο αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Η Μπαρτσελόνα δεν πλήρωσε το λάθος του Άντερσον, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 92-85 και δίνοντας συνέχεια στο αήττητο σερί της στο TOP-16.

Δεκάλεπτα: 24-16, 39-30, 60-54, 73-73 κ.α., 85-92 στην παρ.
Μακάμπι (Μπλατ): Πάργκο 19 (4), Χέντριξ 4, Μπλου 5 (1), Ελιάχου 12, Πνίνι 2, Μπερστάιν, Έιντσον 13 (1), Μάτσβαν 2, Πέρκινς 12 (2), Σχορτσανίτης 16.
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 2, Ρούμπιο 6, Λάκοβιτς, Ναβάρο 17 (4), Πέροβιτς 4, Βάσκεθ 6, Ίνγκλες 10 (1), ΕνΝτόνγκ 6, Μόρις 19 (5), Λόρμπεκ 8 (1), Άντερσον 14 (2), Γκριμάου.

Παναθηναϊκός AKTOR: Μόνιμη γιορτή στο ΟΑΚΑ, επέστρεψαν τα παιδικά χαμόγελα!
Formula 1: «Αφεντικό» στο πρώτο Sprint ο Φερστάπεν! - Η ώρα και το κανάλι του αγώνα στην Κίνα
NBA: Οι Πέλικανς απέκλεισαν τους Κινγκς του Βεζένκοφ – Τα ζευγάρια των playoffs
Ισπανία: Clasico από… χρυσάφι