Και τώρα «πάρε» την Πόλη

Αποστολή στη Βαλένθια: Χαράλαμπος Σαραντινάκης. Ο Ολυμπιακός δεν επηρεάστηκε από τις ατυχίες και τους πολλούς τραυματισμούς και πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη μέσα στη Βάλενθια με σκορ 79-85 ανοίγοντας τον δρόμο για την 1η θέση που θα του δώσει το πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Την επόμενη εβδομάδα οι Πειραιώτες πηγαίνουν στην Τουρκία. Σε αυτό το μάτς με την Φενέρ θα κριθεί και η πρωτιά. Να θυμίσουμε ότι μετά την ήττα της ομάδας του Σπάχια από την Ζαλγκρίρις ο Ολυμπιακός χρειάζεται απλά την νίκη έστω και με 1 πόντο για να γίνει αυτός το απόλυτο «αφεντικό» του ομίλου.

Το ματς:

Η Βαλένθια ξεκίνησε τον αγώνα και ήθελε να πίεσει σε όλο το γήπεδο, ο Σπανούλης ανέλαβε την οργάνωση του παιχνίδιου για τον Ολυμπιακό. Δύο τρίποντα από τους Σαβάνοβιτς και Κουκ και ένα από τον Μπουρούση έκαναν το 6-3 στο 8ο λεπτό. Οι Πειραιώτες προσπαθούσαν να διασπάσουν την άμυνα των Ισπανών με πικ εν ρολ κυρίως από τους Σπανούλη και Μπουρούση, 2 βολές του Έλληνα γκαρντ έκαναν το σκορ 8-7 στο 6ο λεπτό. Η πίεση των γηπεδούχων «βραχυκύκλωνε» την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς που στα πρώτα λεπτά έπαιρνε πόντους μόνο από τους Μπουρούση (10) και Σπανούλη (6). Σκορ στο 9ο λεπτό με καλάθι και φάουλ από τον Έλληνα σέντερ 14-16. Δύο εύστοχες προσπάθειες από τους Νεστέροβιτς και Παπαλουκά και ένα καλάθι από τον Ντε Κολο έκλεισαν την πρώτη περίοδο. Σκορ 17-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε 4 συνεχόμενους πόντους από τον Ζόραν Έρτσεγκ και δύο βολές από τον Ράσο Νεστέροβιτς που έδωσαν και την μεγαλύτερη διαφορά στους φιλοξενούμενους, 17-26 στο 12ο λεπτό. Ένα επιμέρους σκορ 15-3 ήταν αυτό που έδινε το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους». Ένα σερι 8-0 από την Βαλένθια «μάζεψε» την διαφορά και έφερε τον αγώνα στον πόντο, 25-26 στο 16ο λεπτό. Ο Νεστέροβιτς σε έναν ακόμη αγώνα ήταν πολύτιμος αφού τα έκανε όλα σε άμυνα και επίθεση. Ο Μαυροκεφαλίδης έδινε λύσεις στην επίθεση και με 6 διαδοχικούς πόντους έκανε το σκορ 27-32 στο 18ο λεπτό. Κάποια βιαστικά σουτ από τον Μίλος Τεόντοσιτς έδωσαν το δικαίωμα στην Βαλένθια να περάσει μπροστά με δύο τρίποντα του Μαρτίνεθ, 37-34 στο 20ο λεπτό. Σερί 8-0 για τους Ισπανούς. Με μία τρίποντη «βόμβα» ο Σπανούλης ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό, 37-37 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι επιθέσεις και για τις δύο ομάδες γίνονταν κυρίως με περιφερειακά σουτ. Ένα τρίποντο του Σαβάνοβιτς και ένα του Έρτσεγκ έκαναν το σκορ 42-40 στο 22. Ο Θοδωρής Παπαλουκάς με προσωπικές ενέργειες και κλεψίματα στην άμυνα έδινε ενέργεια στον Ολυμπιακό, ένα καλάθι από τον Νεστέροβιτς και προβάδισμα 3 πόντων 43-46 στο 25ο λεπτό. Κλαβέρ και Μαρτίνεθ με διαδοχικά καλάθια έδωσαν «αέρα» 4 πόντων στους γηπεδούχους, 50-46 στο 26. Δύο βολές από τον Κλαβέρ, επιμέρους σκορ 11-2 και το μεγαλύτερο προβάδισμα για την ομάδα του Πέσιτς 54-48 στο 27ο λεπτό.  Ο Ολυμπιακός απάντησε άμμεσα με καλάθια από τους Μπουρούση και Γκόρντον, 54-53 στο 28. Στην τελευταία επίθεση του δεκαλέπτου οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν 3 συνεχόμενα σουτ που θα τους έδιναν το προβάδισμα. Σκορ περιόδου 55-53.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με 4 συνεχόμενους πόντους από τον Λίστσουκ και την διαφορά να πηγαίνει στους 6, 59-53 στο 32ο. Ένα εντυπωσιακό τρίποντο του Τεόντοσιτς και ένα καλάθι από τον Νεστέροβιτς «μάζεψαν» γρήγορα την διαφορά 59-58 στο 34. Η πίεση στην άμυνα από τους γηπεδούχους συνεχίζονταν αναγκάζοντας τους Πειραιώτες να κάνουν λάθη, ένα καλάθι του Πιετρούς και 2 βολές από τον Κουκ έφεραν τη διαφορά στους 5, 65-60 στο 35. Ο Σαβάνοβιτς δημιουργούσε ρήγματα στην άμυνα του Ολυμπιακού και με 2 εύστοχες βολές έκανε το 69-64 στο 36ο λεπτό για να έρθει ο Σπανούλης με ένα ακόμα «μεγάλο» σουτ να μειώσει στο καλάθι 69-67. Και πάλι ο Ράσο Νεστέροβιτς ήταν αυτός που έδωσε λύσεις σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του ματς, 4 σερί πόντους και προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους 71-73 σχεδόν 3 λεπτά πριν από την λήξη. Οι επιλογες στις τελευταίες επιθέσεις ήταν κάλες για τον Ολυμπιακό, 2 ασσιστ από τους Παπαλουκά και Σπανούλη έγιναν καλάθια από τους Έρτσεγκ και Νεστέροβιτς(73-77) 1 λεπτό πριν το τέλος. Τρίποντο του Κουκ αλλά άμμεση απάντηση από τον Σπανούλη και 76-80, 32 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ζόραν Έρτσεγκ με 2 βολές έκανε το 77-82 ενώ ο Κλαβέρ μείωσε γρήγορα 79-82, 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. 4 βολές από τους Σπανούλη και Έρτσεγκ διαμόρφωσαν το τελικό 79-85.

Δεκάλεπτα:17-20,37-37,55-53,79-85.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πέσιτς): Κουκ 11 (3), Όγκουστιν 3, Κλαβέρ 16, Λίστσουκ 9, Ναβάρο, Μαρτίνεθ 12 (2), Πιετρίς 2, Σαβάνοβιτς 16 (2), ΝτεΚολό 2, Γιαβτόκας 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 4, Νεστέροβιτς 16, Σπανούλης 18 (3), Μπουρούσης 12 (1), Πελεκάνος 4, Μαυροκεφαλίδης 6, Νίλσεν, Παπανικολάου, Έρτσεγκ 12 (1), Τεόντοσιτς 11 (1), Λούκας 2.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

Α' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
1': 3-0 Σαβάνοβιτς
1': 3-3 Μπουρούσης
3': 6-3 Κουκ
5': 6-5 Μπουρούσης
6': 7-5 Κλαβέρ
6': 8-5 Κλαβέρ
6': 8-7 Σπανούλης
6': 10-7 Σαβάνοβιτς
7': 10-9 Μπουρούσης
7': 12-9 Λίστσουκ
8': 12-11 Σπανούλης
8': 14-11 Λίστσουκ
9': 14-13 Σπανούλης
9': 14-15 Μπουρούσης
9': 14-16 Μπουρουσης
9': 15-16 Λίστσουκ
10': 15-18 Νεστέροβιτς
10': 15-20 Παπαλουκάς
10': 17-20 Ντε Κολό
Τέλος Α' δεκαλέπτου

Β' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
11': 17-22 Έρτσεγκ
12': 17-24 Έρτσεγκ
12': 17-26 Νεστέροβιτς
13': 19-26 Κλαβέρ
14': 21-26 Κλαβέρ
15': 23-26 Μαρτίνεθ
16': 25-26 Σαβάνοβιτς
16': 25-28 Μαυροκεφαλίδης
17': 27-28 Γιαβτόκας
17': 27-30 Μαυροκεφαλίδης
18': 27-32 Σπανούλης
18': 29-32 Γιαβτόκας
18': 29-34 Μαυροκεφαλίδης
19': 31-34 Λίστσουκ
20': 34-34 Μαρτίνεθ
20': 37-34 Μαρτίνεθ
20': 37-37 Σπανούλης
Τέλος ημιχρόνου

Γ' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
22': 39-37 Κλαβέρ
22': 39-40 Έρτσεγκ
23': 42-40 Σαβάνοβιτς
24': 42-42 Παπαλουκάς
24': 43-42 Κλαβέρ
24': 43-44 Πελεκάνος
25': 43-46 Νεστέροβιτς
25': 46-46 Κουκ
25': 48-46 Κλαβέρ
26': 50-46 Μαρτίνεθ
27': 50-48 Πελεκάνος
27': 52-48 Σαβάνοβιτς
28': 54-48 Κλαβέρ
28': 54-49 Έρτσεγκ
29': 54-51 Μπουρούσης
29': 54-53 Γκόρντον
30': 55-53 Αγκουστίν
Τέλος Γ' δεκαλέπτου

Δ' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
31': 57-53 Αγκουστίν
32': 59-53 Λίστσουκ
33': 59-56 Τεόντοσιτς
33': 59-58 Νεστέροβιτς
34': 61-58 Πιετρίς
34': 61-60 Τεόντοσιτς
34': 63-60 Πιετρίς
34': 65-60 Κουκ
35': 65-62 Τεόντοσιτς
35': 67-62 Σαβάνοβιτς
36': 67-64 Νεστέροβιτς
36': 69-64 Γιαβτόκας
36': 69-67 Σπανούλης
37': 71-67 Γιαβτόκας
37': 71-69 Τεόντοσιτς
38': 71-71 Νεστέροβιτς
38': 71-73 Νεστέροβιτς
38': 73-73 Κλαβέρ
38': 73-75 Έρτσεγκ
39': 73-77 Νεστέροβιτς
39': 76-77 Κουκ
40': 76-80 Σπανούλης
40': 77-80 Κλαβέρ
40': 77-82 Έρτσεγκ
40': 79-82 Μαρτίνεθ
40': 79-84 Τεόντοσιτς
40': 79-85 Σπανούλης